Inne

nuclear pixabayW ciągu najbliższych 17 lat atom ma odpowiadać za mniej więcej jedną czwartą produkcji energii elektrycznej w Polsce. Projekty dotyczące zarówno pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, jak i drugiej w Wielkopolsce nabierają tempa, a poparcie społeczne dla tych inwestycji jest na bardzo wysokim poziomie. Zwolennicy zwiększania udziału atomu w miksie energetycznym podkreślają, że to nie tylko tania energia i bezpieczeństwo energetyczne, ale też większa niezależność. – W polskich warunkach geograficznych wydaje się, że jesteśmy skazani na atom – mówi ekspert tego rynku Adam Rajewski.

zst rybnikRybnik pozyskał 11 mln zł na realizację Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych. Jak podał rybnicki magistrat, projekt został przygotowany przez pracowników Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta i Zespołu Szkół Technicznych i będzie realizowany od września 2023 do czerwca 2026 r.

gornik maska1 arcJeśli jeszcze ktoś nie wierzy, jak trudna i niebezpieczna jest praca górnika, to może zapoznać się z danymi Głównego Urzędu Statystycznego. Hałas, pyły rakotwórcze, gorący lub zimny mikroklimat czy substancje chemiczne – te czynniki powodują, że warunki pracy uznawane są za ciężkie. W Polsce pracuje tak 442,3 tys. pracowników, co stanowi 6,5 proc. ogółu zatrudnionych (dla firm powyżej 10 osób). Wśród nich co szósta jest kobietą – wynika z danych GUS podsumowujących 2022 rok. Najtrudniejsze warunki pracy są w województwie śląskim, a najbezpieczniej jest w mazowieckim. W przypadku kobiet najciężej jest w łódzkim.

wojskowiPGGPierwsza grupa pracowników Polskiej Grupy Górniczej przechodzi kurs podstawowego przysposobienia wojskowego pod okiem instruktorów 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie jest efektem podpisanego na początku kwietnia porozumienia o współpracy pomiędzy dowódcą 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a przedstawicielami Zarządu Polskiej Grupy Górniczej. Bierze w nim udział 23 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, którzy wyrazili taką chęć, bo kurs nie jest obowiązkowy.

borynia kzmHałda należąca do ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie będzie miejscem, gdzie w sobotę, 24 czerwca, odbędzie się pierwszy ekstremalny Bieg Górnika. W związku z tym wydarzeniem należy przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym w okolicy kopalni należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

ratownicy pggRatownicy górniczy z kopalni Mysłowice – Wesoła przy wsparciu jaworznickich strażaków w niespełna godzinę uratowali mężczyznę przysypanego ziemią i gruzem w Jaworznie-Jeleniu. Do wypadku doszło 30 maja podczas wykopów ziemnych przy ulicy Wiosny Ludów. Dzięki ich doświadczeniu, akcja przebiegła szybko i sprawnie - poinformowali przedstawiciele PGG.

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056