Plan transformacji energetycznej Rybnika
- Szczegóły
- Administrator
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
- Odsłony: 168
Eksperci Forum Energii opracowali plan transformacji dla Rybnika. - Dobrze zaplanowana transformacja prowadzi do niższych rachunków za energię, zwiększenia efektywności energetycznej i zmniejszenia kosztów operacyjnych w dłuższej perspektywie - czytamy w opracowaniu.
- Przykładem na to, jakie efekty przynoszą skoordynowane i zaplanowane działania jest Rybnik, który stał się polskim liderem w walce o czystsze powietrze. To śląskie miasto z ponad dwustuletnią historią eksploatacji węgla kamiennego i związanymi z tym konsekwencjami środowiskowymi - w ostatnich latach postawiło na transformację energetyczną - dzięki ścisłej współpracy władz miasta z mieszkańcami, w Rybniku wymieniono prawie 10 tys. źródeł ciepła, rozpoczęto termomodernizację budynków - co więcej samorząd uzyskał historyczne dofinansowanie 143 mln zł na inwestycje w OZE. Jednak pomimo dotychczasowych sukcesów, przed Rybnikiem jeszcze wiele starań na drodze do pełnej transformacji energetycznej - czytamy w komunikacie prasowym.
Drogowskazem, który wyznacza realne cele możliwe do osiągnięcia do 2040 r. oraz pokazuje scenariusze działań jest “Plan transformacji energetycznej Rybnika do 2040 r.” przygotowany przez Forum Energii – przy użyciu nowatorskich algorytmów opracowanych wspólnie z firmą technologiczną Enercode.
- Rybnik jest przykładem miasta, które trudną sytuację społeczną i gospodarczą przekształciło w motywację do działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Nasza walka ze smogiem na początku obejmowała trzy kluczowe elementy: edukację, dotacje i kontrole. Dzięki temu jakość powietrza w naszym mieście znacząco się poprawiła - ale my kontynuujemy wysiłki, by nadal zmieniać oblicze miasta. Naszą ambicją jest nie tylko ostateczne zwycięstwo w walce o czyste powietrze, ale także przebudowa lokalnej gospodarki. Planujemy rozwijać nowoczesne technologie OZE oraz przekształcić Rybnicki Okręg Węglowy w Rybnicki Okręg Wodorowy – wylicza Wojciech Kiliańczyk, wiceprezydent Rybnika.
Kluczowe wyzwania, przed którymi stoi Rybnik to: modernizacja ciepłownictwa, rozwój OZE, termomodernizacja budynków, zmitygowanie wysokich nakładów inwestycyjnych. Transformacja energetyczna Rybnika zwróci się w okresie 16 lat.
- Rekomendowanym planem działań dla Rybnika opisanym w raporcie Forum Energii jest scenariusz, w którym miasto do 2040 r. odchodzi od spalania węgla i gazu ziemnego w budynkach ogrzewanych indywidualnie. Dzięki temu redukcja emisji CO2 sięgnie 63 proc. względem 1990 r., a emisja pyłów PM2,5 i PM10 z ogrzewnictwa zostanie całkowicie wyeliminowana - czytamy.
Scenariusz zakłada, że koszt inwestycji w efektywność energetyczną budynków oraz technologie niskoemisyjne, wyniesie ok. 4 mld zł do 2040 r. Choć takie nakłady inwestycyjne mogą wydać się wysokie, zwrócą się one w ciągu 16 lat w postaci niższych rachunków dla odbiorców indywidualnych i wyższej efektywności energetycznej budynków. Zmiany te znacząco wpłyną na jakość życia mieszkańców Rybnika i doprowadzą do spadku rocznych kosztów ogrzewania o 26 proc. w stosunku do stanu obecnego.
– To, co dziś wydaje się nierealne, może stać się możliwe, gdy podejmiemy odpowiednio zaplanowane i skoordynowane działania. Transformacja energetyczna w miastach takich jak Rybnik to proces złożony i pełen wyzwań, który wymaga silnego przywództwa oraz wsparcia ekspertów. Kluczowym zadaniem jest optymalne wykorzystanie dostępnych środków i efektywna koordynacja działań w różnych sektorach. Rybnik już pokazał, że potrafi realizować innowacyjne projekty i podejmować strategiczne decyzje. Mam nadzieję, że w oparciu o przygotowany plan transformacji energetycznej i ze wsparciem Forum Energii miasto raz jeszcze udowodni, że zmiana jest możliwa, a tym stanie się inspiracją dla innych samorządów w Polsce – podkreśla Anita Cieślicka, dyrektorka programu Miasta w Forum Energii.
źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Katarzyna Zaremba-Majcher