kolorz dominik MDWiększość organizacji związkowych, które parafowały umowę społeczną dla górnictwa, zakończyła już procedury związane z jej akceptacją przez organy statutowe związków, co otwiera drogę do podpisania dokumentu. Wciąż nie zrobiła tego jednak największa centrala związkowa, czyli Solidarność.

Umowa społeczna została parafowana 28 kwietnia. Zanim zostanie podpisana, dokument muszą jednak zaakceptować statutowe organy uczestniczących w negocjacjach związków. W przypadku największej centrali związkowej, czyli NSZZ Solidarność, sprawa wcale nie okazała się taka prosta. Jak poinformował Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności, jako pierwsza decyzję w tej sprawie ma podjąć Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność. Dopiero po zaakceptowaniu umowy przez górniczą „S” decyzję w tej sprawie podejmie Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, na czele którego stoi Dominik Kolorz. Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego zbierze się jednak dopiero 18 maja. 

Skąd tak odległy termin?
W piątek, 7 maja, w Polskiej Grupie Górniczej z udziałem wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia odbyło się spotkanie dotyczące planów operacyjnych dla poszczególnych kopalń. Przypomnijmy, że plany te zawierają kluczowe dane dotyczące wielkości wydobycia i zatrudnienia w kolejnych latach, aż do wygaszenia zakładów. Następnie plany zostały przedstawione przez dyrektorów w poszczególnych kopalniach. W Tauronie Wydobycie spotkanie dotyczące planów wyznaczono na środę (12 maja). 

Nie wychodzić przed szereg
– Wiadomo, że nikt nie przeanalizuje tak ważnych dokumentów w ciągu jednego dnia. Dlatego nie możemy wychodzić przed szereg i podejmować jakichś decyzji, bo mogą pojawić się jeszcze niejasności w przypadku poszczególnych kopalń, i radę Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego zaplanowaliśmy na 18 maja. Wówczas podejmiemy decyzję dotyczącą podpisania umowy społecznej. Natomiast jeśli po spotkaniach będą jakieś sygnały, że w planach są jakieś drastyczne zmiany, to będziemy musieli znów siadać do stołu i zaczynać dyskusję – powiedział Bogusław Hutek.

Zdaniem szefa górniczej „S” podpisanie umowy będzie możliwe do końca przyszłego tygodnia.

– Jeżeli będzie akceptacja i uchwała, to jeszcze w tym samym dniu taką samą uchwałę może podjąć Zarząd Regionu. I jeżeli inne związki będą gotowe do podpisania umowy, to możemy ją podpisać nawet w następnym dniu – ocenił związkowiec.

Przeważająca część największych central związkowych uzyskała zgodę na podpisanie umowy już w minionym tygodniu.

– Zarówno zespół do spraw górnictwa, który bezpośrednio negocjował tę umowę, jak i nasza Komisja Krajowa, podjęły decyzję o upoważnieniu osób, które negocjowały umowę, do jej podpisania – poinformował w ub. piątek Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80. – Teraz powinniśmy się wszyscy modlić, żeby ta umowa została zaakceptowana przez Unię Europejską, bo wtedy w sposób cywilizowany będziemy w stanie odejść od węgla. Całkiem odrębną kwestią jest to, czy w ogólnym rozrachunku wyjdzie nam to na dobre – dodał.

Za podpisaniem umowy opowiedzieli się również przedstawiciele PZZ Kadra.

– Po parafowaniu przeprowadziliśmy po raz kolejny końcową dyskusję z przedstawicielami naszego związku, których reprezentowaliśmy w negocjacjach. Otrzymaliśmy akceptację do podpisania się pod porozumieniem, więc mamy już pełną akceptację i zgodę, żeby umowę podpisać – powiedział Krzysztof Stanisławski, przewodniczący MZZ Kadra Górnictwo i wiceprzewodniczący PZZ Kadra. 

Niewyobrażalne, a jednak prawdziwe
– Nie jest sukcesem umowa, w której zgadzamy się na zamknięcie branży górniczej. To do niedawna było jeszcze dla nas niewyobrażalne, ale niestety otaczająca nas rzeczywistość sprawiła, że musieliśmy się zgodzić na zamknięcie kopalń. Najważniejsze, że udało nam się zabezpieczyć pracowników i kupiliśmy czas na transformację regionu oraz zabezpieczenie firm, które będą miały możliwość przebranżowienia. Nie mieliśmy wyjścia i musieliśmy się podpisać pod takim porozumieniem, bo nikt nie zaproponował żadnego lepszego rozwiązania – dodał.

Pozytywne decyzje w sprawie akceptacji umowy podjęły również m.in. rada wojewódzka OPZZ Woj. Śląskiego oraz Związek Zawodowy Górników w Polsce.

źródło: nettg.pl, autor: Jacek Madeja, fot.: Maciej Dorosiński

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056