umowa politechnikaPodpisano umowę o współpracy pomiędzy Polską Grupą Górniczą a Politechniką Śląską. Studenci górnictwa będą od tego roku odbywać płatne praktyki w kopalniach, osoby chcące związać swoją przyszłość zawodową z PGG mogą też liczyć na stypendia.

- Przygotowujemy program stypendialny dla tych studentów, którzy w przyszłości będą chcieli dla nas pracować. Chcemy pozyskać najlepszych z najlepszych – podkreślił Tomasz Rogala, prezes PGG.

Praktyki mają być organizowane w trakcie całego przebiegu studiów. W pierwszym semestrze student będzie odbywać praktyki niemal we wszystkich kopalnianych działach, bez względu na wybrany kierunek studiów. Będzie mógł zorientować się, co mu najbardziej odpowiada, czym chce się zajmować. W trakcie kolejnych semestrów prowadzone będą praktyki w konkretnym dziale, zgodnym z kierunkiem kształcenia.

- To odbudowywanie kadr po okresie luki pokoleniowej w górnictwie. Branża była w głębokim kryzysie. Teraz przełamujemy pewien okres, który niech już nie powróci. To efekt wysyłanych przez rząd sygnałów, że mamy wizję, planujemy inwestycje, chcemy tę branżę wydobywczą rozwijać – podkreślał obecny na uroczystości podpisania umowy Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Z kolei prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, poinformował, że podpisanie umowy jest ważne dla uzyskiwania kompetencji przez studentów: - Politechnika Śląska zawsze współpracowała z górnictwem. Cieszę się, że wracamy do kształcenia wysokospecjalistycznego dla branży wydobywczej.

W trakcie trwania studiów studenci podpiszą porozumienia z PGG. Osoby, które zapragną związać swoją przyszłość zawodową za spółką mogą liczyć na miesięczne stypendia. Dużą korzyścią dla studenta będzie możliwość kontaktu z doświadczonymi pracownikami, którzy będą pełnili funkcję opiekunów i jednocześnie konsultantów na etapie pisania pracy. System takiej edukacji będzie nosił znamiona programów mentoringowych, a uwzględniając możliwość zatrudnienia po ukończeniu studiów program będzie kontynuowany już na stażu w ramach umowy o pracę.

Jak powiedział portalowi nettg.pl Jerzy Janczewski, wiceprezes do spraw pracowniczych PGG, kolejną formą wzbogacającą proces edukacyjny będą wakacyjne praktyki robocze: - W ich trakcie student zapozna się bezpośrednio z pracą górniczą i będzie mógł jej doświadczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora praktycznej nauki zawodu. Studenci otrzymają za to wynagrodzenie.

Praktyki będą trwały od jednego do trzech miesięcy w zależności od indywidualnych uzgodnień ze studentem i za ten okres student otrzyma gratyfikację finansową.

Taki przebieg studiów i realizowanych w ramach nich praktyk studenckich pozwoli studentowi zweryfikować wiedzę nabytą na studiach inżynierskich i na bieżąco weryfikować wiedzę nabywaną podczas studiów drugiego stopnia. Chodzi o to, aby stał się pełnowartościowym pracownikiem inżynieryjno-technicznym zaraz po zakończeniu studiów i podjęciu pracy.

źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Maciej Dorosiński

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056