Unowocześniamy polskie górnictwo
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
- Największa w ostatnim czasie operacja, czyli włączenie kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej, odbyła się w rekordowo krótkim czasie dwóch miesięcy z zachowaniem ciągłości pracy kopalń, w szczególności sprzedaży i systemu rejestracji czasu pracy, a systemy informatyczne nie były dostępne jedynie przez jeden weekend. W realiach rynkowych takie przedsięwzięcia przygotowywane są przez wiele miesięcy i często powodują bardzo duże utrudnienia w prowadzeniu biznesu - Wojciech Wajda, założyciel i główny akcjonariusz Grupy Wasko, w rozmowie z Trybuną Górniczą.
Przed nami Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017, co Grupa Kapitałowa WASKO zaprezentuje w tym roku?
- Grupę Kapitałową Wasko tworzą spółki zajmujące się projektowaniem, tworzeniem, wdrażaniem oraz serwisowaniem systemów informatycznych, automatyki przemysłowej oraz urządzeń elektronicznych. Najważniejszym produktem dla sektora górniczego jest informatyczny system SZYK, działający we wszystkich spółkach węglowych. Jest to unikalne - opracowane od podstaw przez naszą spółkę COIG i wykonane specjalnie na potrzeby polskich spółek - kompleksowe rozwiązanie wspomagające wszystkie procesy w szeroko rozumianej sferze zarządczej oraz produkcyjnej. Zaprezentujemy więc system SZYK, skupiając się głównie wokół procesów wspierających zarządzanie produkcją górniczą. W bieżącym roku zintensyfikowaliśmy też współpracę z producentami i dostawcami urządzeń i systemów automatyki dla górnictwa. Głównym zadaniem jest integracja systemu SZYK z systemami monitorującymi pracę urządzeń. Jej celem jest dostarczenie naszym klientom, w ramach już wdrożonego oprogramowania, spójnego jednolitego systemu informatycznego, dającego pełną informację o kluczowych parametrach pracy urządzeń. Rozwijane przez nas algorytmy analityczne, zamieniają ogromne ilości rejestrowanych danych w informację zarządczą, dzięki której z dużo większą precyzją można optymalizować wykorzystanie posiadanych kompleksów maszyn i urządzeń, właściwie planować niezbędne remonty i inwestycje oraz poprawić organizację i bezpieczeństwo podziemnej eksploatacji w kopalniach. Dążymy do tego, aby nasi klienci dysponowali najlepszymi na miarę nowoczesnych technologii rozwiązaniami informatycznymi, które już obecnie zasługują na miano inteligentnej kopalni 4.0.
Czym wyróżnia się system SZYK?
- Podstawową cechą tego systemu jest zaimplementowana w nim i zintegrowana funkcjonalność systemu ERP (Enterprise Resource Planning) oraz MES (Manufacturing Execution System). Oznacza to, że poza sferą księgową, sprzedażą, logistyką i płacami system obejmuje też zarządzanie produkcją. Swoją funkcjonalnością pokrywa m.in. obszary zarządzania środkami produkcji, planowanie, przygotowywanie i monitorowanie harmonogramów biegu ścian i robót przygotowawczych oraz funkcjonalności dla dyspozytora. Należy podkreślić, iż system został opracowany i zrealizowany od podstaw przez polską firmę przy istotnej współpracy z jego użytkownikami. W pełni uwzględnia specyfikę sektora spółek wydobywczych. Nie jest to, jak w przypadku wielu rozwiązań globalnych oprogramowanie „z półki”, dostosowywane do lokalnych potrzeb, co często wiąże się ze znacznymi kosztami i w wielu przypadkach nie daje oczekiwanych, czy satysfakcjonujących rezultatów. Ścisła współpraca z naszymi klientami powoduje, że nasze rozwiązanie jest dostosowywane do ich aktualnych potrzeb. Na uwagę zasługuje również fakt, iż nasze systemy udostępniamy klientom jako usługę (w chmurze, w tak zwanym modelu Software As A Service). Oznacza to, że nasi klienci nie muszą kupować sprzętu komputerowego, wydawać pieniędzy na budowę i utrzymanie serwerowni, utrzymywać wysoko wyspecjalizowanych administratorów, itp. Dzięki temu mogą w pełni koncentrować się na swoim core-biznesie, a pod ręką mieć specjalistów z naszej firmy, szczególnie w tak trudnym okresie przekształceń spółek węglowych. Trzeba też podkreślić, iż trudno obecnie o lepsze pod względem kosztów rozwiązanie.
Właśnie, ostatnie dwa lata to okres przekształceń i bardzo dużych zmian organizacyjnych w spółkach. Jak GK WASKO wspiera te procesy?
- Przekształcenia spółek górniczych, jakie miały miejsce w ubiegłym i bieżącym roku nie byłyby możliwe, gdyby nie nasze ogromne zaangażowanie, znajomość procesów biznesowych w spółkach, wiedza i doświadczenie oraz fakt, iż we wszystkich podmiotach funkcjonuje system SZYK. COIG zaangażowany jest w procesy restrukturyzacyjne już od momentu planowania koncepcji niezbędnej transformacji systemów informatycznych w przekształcanych podmiotach. Nasi eksperci i doświadczone zespoły programistów opracowują możliwe warianty i harmonogramy prac, mając do dyspozycji niezwykle krótki okres czasu od uzyskania informacji o przekształceniach do momentu faktycznej realizacji. Przypomnijmy, iż największa operacja w ostatnim czasie, czyli włączenie kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej odbyła się w rekordowo krótkim czasie dwóch miesięcy z zachowaniem ciągłości pracy kopalń, w szczególności sprzedaży i systemu rejestracji czasu pracy, a systemy informatyczne nie były dostępne jedynie przez jeden weekend. W realiach rynkowych takie przedsięwzięcia przygotowywane są przez wiele miesięcy i często powodują bardzo duże utrudnienia w prowadzeniu biznesu.
Które elementy systemu SZYK mają wpływ na bezpieczeństwo w kopalni?
- Korzystając z doświadczeń wszystkich spółek Grupy Kapitałowej, a szczególnie spółki WASKO, sukcesywnie rozszerzamy naszą ofertę kierowaną do górnictwa, opracowując i wdrażając rozwiązania bezpośrednio poprawiające bezpieczeństwo pracy. Ostatnio zrealizowaliśmy system kontroli dostępu i monitoringu wizyjnego CCTV dla Grupy Węglokoks. Jest to pierwszy tak kompleksowy system zbudowany w śląskich kopalniach.
Jakie inne specjalistyczne moduły COIG proponuje dla górnictwa?
- W ostatnim czasie nasza oferta została rozbudowana m.in. o moduły do ewidencji materiałów wybuchowych pod ziemią, z wykorzystaniem aplikacji mobilnych oraz system do zarządzania urządzeniami iskrobezpiecznymi. Oddaliśmy również kompleksową aplikację wspierającą sferę BHP. Ostatnim zrealizowanym projektem jest aplikacja do ewidencji dniówek, tzw. elektroniczna szychtownica oraz raportów zmianowych, dedykowana dla średniego szczebla zarządczego w kopalniach. Można ją uruchamiać zarówno na komputerach stacjonarnych jak i tabletach oraz używać bezpośrednio na miejscu pracy, czyli w podziemnych wyrobiskach. Jej zadaniem jest znaczne skrócenie czasu przekazywania informacji pomiędzy pracownikami zakładów górniczych. Należy również wspomnieć, iż system SZYK jest połączony z kilkoma systemami eksperckimi, opracowanymi i wdrożonymi przez pracowników akademickich oraz firmy naukowe z zaplecza górniczego – m.in. w tematyce doboru obudów do wyrobisk górniczych, wyboru odpowiednich przenośników taśmowych, czy identyfikacji obudów. Jesteśmy również przygotowani na obsługę takich procesów, jak identyfikacja ludzi pod ziemią oraz śledzenie materiałów pod ziemią. Odpowiednie rozszerzenia funkcjonalności systemu SZYK są gotowe do użycia, zarówno na podziemnych urządzeniach mobilnych jak i komputerach stacjonarnych, a co najważniejsze przetestowane podczas prób ruchowych. Są również kopalnie, gdzie aplikacje systemu SZYK, szczególnie w zakresie gospodarki środkami produkcji, są obsługiwane na komputerach dołowych, gdyż zawierają szereg niezbędnych informacji potrzebnych do codziennej pracy.
W dzisiejszych czasach systemy informatyczne udostępniane są na urządzeniach mobilnych, czy COIG przygotował dla nich jakieś propozycje?
- Już od dłuższego czasu pojawiają się rozszerzenia systemu na urządzenia mobilne, w różnych jego obszarach. Dla kadry menadżerskiej dostępna jest aplikacja „portal menadżerski”, której zadaniem jest prezentowanie kluczowych informacji i wskaźników z różnych obszarów działania firmy. Jej atutem jest prezentacja informacji „on-line”. Coraz więcej użytkowników zaczyna traktować ją jako główne źródło bieżących danych w firmie. System SZYK obsługuje magazyny przy wykorzystaniu kodów kreskowych i przenośnych urządzeń mobilnych, można też przeprowadzać inwentaryzację środków trwałych w ten sam sposób. Jak wcześniej wspomniano, obsługa podziemnych składów materiałów wybuchowych obsługiwana jest na specjalnie do tego przystosowanych terminalach przenośnych, a moduł „elektronicznej szychtownicy” i raportów zmianowych jest zaprojektowany na tablety. Elementami systemu SZYK są również różnego rodzaju portale – jak portal autoryzowanego sprzedawcy czy portal pracownika. Technologia, w jakiej są napisane, pozwala używać ich z powodzeniem na dowolnym urządzeniu mobilnym. Kolejne funkcjonalności systemu SZYK będą na pewno przedmiotem rozwoju systemu. Jakie są dalsze plany Grupy WASKO w zakresie oferty dla sektora górniczego?
- Grupa WASKO a w szczególności spółka COIG dysponując ogromnym potencjałem, doświadczeniem oraz dorobkiem w postaci rozwiązań systemu SZYK2, o których mówiliśmy wcześniej, stawia na ciągły rozwój systemu, wdrażając nowe technologie informatyczne i prowadząc szereg projektów badawczo rozwojowych. Jesteśmy jedyną polską firmą, która konsekwentnie od lat rozbudowuje kompleksową ofertę zintegrowanego systemu w pełni zaspokajającego wszystkie potrzeby w zakresie informatycznego wsparcia zarządzania kopalnią i nadal zamierzamy inwestować poważne środki w jego rozwój. Dzisiaj naszym celem jest współuczestniczenie w procesie unowocześniania polskiego górnictwa, które po koniecznej restrukturyzacji rozpoczyna drogę do poprawy efektywności poprzez wprowadzanie innowacji i zmian w sposobie zarządzania. Istniejące już teraz w systemie SZYK2 narzędzia, zwłaszcza w obszarze planowania ,rozliczania i monitorowania produkcji górniczej, będą stanowić niezbędne wsparcie dla kadry menedżerskiej spółek i kopalń w osiągnięciu zakładanych celów biznesowych. Sprawdzony model partnerskiej współpracy naszej Grupy ze spółkami górniczymi daje gwarancję sukcesu we wdrażaniu i rozwoju rozwiązań IT na miarę nowoczesnej kopalni 4.0.
źródło: nettg.pl, autor i fot.: Maciej Dorosiński