Politechnika ŚlStudenci kształcący się w Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej będą mogli być okresowo zatrudniani w kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej – tak wynika z porozumienia zawartego pomiędzy uczelnią i JSW.

- Chodzi o zatrudnienie na czas wakacji i w trakcie roku akademickiego – wyjaśnia prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii.

Na tym jednak nie koniec współpracy Politechniki Śląskiej ze spółkami. 2 lutego br. w rektoracie uczelni zostanie zawarte kolejne porozumienie, tym razem z Polską Grupa Górniczą.

Wydział Górnictwa i Geologii ma obecnie w ofercie dydaktycznej cztery kierunki studiów I i II stopnia prowadzone w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.

- Naszym podstawowym kierunkiem jest Górnictwo i Geologia, na którym prowadzimy 10 specjalności studiowania, obejmujących wszystkie aspekty prowadzenia działalności górniczej i okołogórniczej. W ostatnich latach obserwowaliśmy spadek zainteresowania tym kierunkiem studiów, co niewątpliwie związane było z problemami finansowymi spółek górniczych i niekorzystną atmosferą wokół górnictwa węgla kamiennego. Widzimy jednak, że przeprowadzana reforma górnictwa już zaczyna przynosić efekty, co powinno skutkować ponownym wzrostem zainteresowania kształceniem na kierunku Górnictwo i Geologia, tym bardziej, że z powodu naturalnych odejść pracowników tego sektora już wkrótce powstanie luka pokoleniowa i będzie brakować wykwalifikowanej kadry inżynieryjnej – zauważa prof. Plewa.

Z kolei kierunek Inżynieria Bezpieczeństwa to trzy specjalności studiowania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem pracy, bezpieczeństwem publicznym i zagrożeniami wodnymi. Po jego ukończeniu również można podjąć ciekawą pracę w branży górniczej.

- Z naszą ofertą edukacyjną chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego prowadzimy szeroko zakrojone działania promocyjne wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Chętnie spotykamy się z młodzieżą, prowadzimy wykłady popularnonaukowe w cyklu „Wiedza → Technika → Kariera” z zakresu m.in. mechatroniki, elektroniki, eksploatacji surowców mineralnych, geologii, geodezji i bezpieczeństwa. Jesteśmy otwarci na wizyty uczniów na naszym Wydziale, udostępniamy nasze laboratoria, zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Geologii Złóż oraz Hali Technologicznej. Uczniowie mają okazję spotkać się bezpośrednio z autorami podręczników, nauczycielami i wybitnymi naukowcami – zaznacza dziekan Franciszek Plewa.

źródło: nettg.pl, autor: KAJ, fot.: ARC

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056