gornicy na doleZespolona kopalnia Piast-Ziemowit przyjęła do pracy 46 młodych górników. To kolejny zakład wchodzący w skład Polskiej Grupy Górniczej, który zdecydował się odmłodzić swoją załogę. Etaty otrzymali absolwenci technikum, którzy świadomie wybrali górniczy fach i dobrze poznali warunki panujące na dole.

O żadnych alokacjach pomiędzy ruchami Piast i Ziemowit na razie nie ma mowy. Trwają prace nad przyjęciem koncepcji kopalni zespolonej. W te rejony, gdzie koncentracja wydobycia będzie największa, kierowana będzie załoga - to zrozumiałe. Aby jednak móc planować przyszłość kopalni, niezbędna jest dobrze wyszkolona i

wszechstronna załoga. W sierpniu i we wrześniu br. kierownictwo kopalni zdecydowało się na przyjęcia 46 absolwentów technikum górniczego o specjalności mechanicznej i elektrycznej, działającego w ramach Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu. W przeszłości otrzymali oni gwarancje zatrudnienia od Kompanii Węglowej.

Obecnie zatrudnienie w zespolonej kopalni wynosi ponad 7900 pracowników mieszkających m.in. w Bieruniu, Lędzinach, Chełmie Śląskim, Oświęcimiu, Brzeszczach i Miedźnej, a więc w gminach województw małopolskiego i śląskiego.

- Od początku br. na emerytury odeszło 450 osób, m.in. z oddziałów wydobycia i przygotowania robót. Do końca roku odejdzie jeszcze ponad 100. W tej sytuacji musieliśmy się zdecydować na zatrudnienie młodych. Cieszę się, że wszyscy, którzy chcieli podjąć pracę w naszej kopalni, zostali przyjęci - wyjaśnia Wiesław Bąk, dyrektor ds. pracowniczych kopalni Piast-Ziemowit.

Specjalistów brakuje
Młodzi górnicy są wyspecjalizowani w zakresie mechaniki i elektryki.

- Takich specjalistów brakuje w polskim górnictwie. I tak było też w naszej kopalni. Czeka ich teraz okres adaptacji zawodowej, który odbędą pod okiem instruktorów, a po uzyskaniu pozytywnej oceny otrzymają angaż - dodaje dyrektor Bąk.

Kopalnia Piast-Ziemowit to kolejny zakład wchodzący w skład PGG, który planuje ograniczyć udział firm zewnętrznych w działalności kopalni. Z tego względu potrzeby kadrowe są większe.

- Liczymy, że młodzi się sprawdzą. Pokładamy w nich duże nadzieje, ponieważ pójdą do pracy w miejsca najbardziej newralgiczne. Sytuacja branży górniczej wymusza wręcz podejmowanie takich właśnie działań. Niezbędne jest zapewnienie stabilności zatrudnienia. Następuje wymiana pokoleniowa, odchodzący z pracy doświadczeni górnicy przekażą swoją wiedzę młodszym kolegom. Musimy uniknąć pojawienia się kolejnej luki pokoleniowej. To jedno z naszych głównych zadań - podkreśla Krzysztof Setlak, dyrektor kopalni Piast-Ziemowit.

Ambitna załoga
Nieco lepiej przedstawia się sytuacja w kadrze inżynieryjno-technicznej. Tam, w ciągu minionych kilku lat, przyjęcia odbywały się sukcesywnie. Ponadto duża liczba pracowników zatrudnionych obecnie na stanowiskach robotniczych zdecydowała się na podniesienie swych kwalifikacji w ramach studiów zaocznych.

- Mamy bardzo ambitną załogę. Najlepsi po uzyskaniu dyplomu zostaną awansowani na stanowiska w dozorze. Pod względem kadry inżynieryjno-technicznej jesteśmy dobrze zabezpieczeni - zapewnia dyrektor Wiesław Bąk.

Kopalnia Piast-Ziemowit w ruchu Piast prowadzi wydobycie trzema ścianami. W ruchu Ziemowit również trzema ścianami i jedną w likwidacji. Postępy robót eksploatacyjnych są coraz większe i sięgają w obydwu ruchach ok. 200 m na miesiąc. Wydobycie kopalni wynosi obecnie ok. 29,5 tys. t/d - 13 tys. t węgla brutto w ruchu Piast 16,5 tys. t w ruchu Ziemowit.

źródło: nettg.pl, autor: Kajetan Berezowski

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056