kw szyldZwiązkowcy z Kompanii Węglowej nie przyjmą propozycji zawieszenia niektórych świadczeń w formie proponowanej w przygotowanym przez zarząd spółki projekcie porozumienia. W środę (13 kwietnia) związki przedstawią własny projekt. Chcą też, by sprawę omówił komitet protestacyjno-strajkowy.

W poniedziałek zarząd Kompanii przekazał związkom projekt porozumienia m.in. w sprawie zasad wynagradzania w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), która z początkiem maja ma przejąć kopalnie KW. Według nieoficjalnych informacji, projekt zakłada zawieszenie na trzy lata wypłaty części należnych górnikom świadczeń, m.in. czternastej pensji i deputatu węglowego. We wtorek przedstawiciele działających w Kompanii związków spotkali się, by wypracować wspólne stanowisko wobec tych propozycji. Obradowała też Rada Pracowników KW.

- Przedłożymy zarządowi własny projekt porozumienia. Wysłaliśmy też pismo z wnioskiem o pilne zwołanie posiedzenia Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego (MKPS) w związku z nierealizowaniem porozumienia z 17 stycznia 2015 roku - powiedział we wtorek PAP szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek.

Chodzi o porozumienie zawarte przez związkowców z rządem Ewy Kopacz, w którym górnicy otrzymali gwarancję przejścia do nowej struktury z zachowaniem dotychczasowych wynagrodzeń i uprawnień pracowniczych. MKPS, który miałby przeanalizować czy porozumienie jest realizowane, skupia przedstawicieli największych regionalnych central związkowych, nie tylko górniczych.

Hutek zadeklarował, że jesienią związkowcy gotowi są powrócić do rozmów w sprawie wynagrodzeń i ewentualnych oszczędności w sferze pracowniczej, ale dopiero wówczas, gdy okaże się, że oszczędności w innych obszarach okazały się niewystarczające, by PGG osiągnęła rentowność.

- We wcześniejszych porozumieniach rząd zobowiązał się do pewnych działań systemowych, poprawiających funkcjonowanie górnictwa. Kolejne obszary oszczędności wykazał audyt, przeprowadzony w Kompanii Węglowej przez zespół pod kierunkiem senatora Adama Gawędy. Oczekujemy, że w pierwszej kolejności wdrożone zostaną działania wynikające z audytu i deklaracji rządu. Jeżeli nie przyniesie to wystarczającego efektu, jesienią możemy wrócić do rozmów dotyczących sfery pracowniczej - powiedział szef "S" w KW.

Również lider związku Sierpień 80 Bogusław Ziętek jest zdania, że ewentualne oszczędności w obszarze górniczych wynagrodzeń powinny być poprzedzone konkretnymi działaniami, prowadzącymi do likwidacji patologii w górnictwie, wskazanych m.in. w raporcie z niedawnego audytu. Chodzi m.in. o rezygnację z kosztownych usług firm zewnętrznych, uzdrowienie procesów związanych z zaopatrzeniem kopalń w materiały oraz spójną politykę inwestycyjną. Ziętek zapewnił przy tym, że związkowcy, podobnie jak zarząd KW, są zdeterminowani, by PGG powstała 1 maja i mogła osiągnąć rentowność.

- Wszyscy mamy świadomość i determinację, żeby nowa spółka powstała w terminie do 1 maja; to jest ostateczny czas, w którym przekształcenie musi się dokonać, by nie doszło do katastrofy na niewyobrażalną skalę (). Mamy też świadomość, że środki, które mają wnieść do PGG inwestorzy, muszą trafić na inwestycje i nie mogą zostać "przejedzone" - powiedział Ziętek.

Jego zdaniem należy liczyć się z sytuacją rynkową, stąd górnicy gotowi są "ponieść pewien ciężar" związany z restrukturyzacją górnictwa, za niewłaściwe uznał jednak wymuszanie oszczędności na załogach górniczych w sytuacji, gdy nie zostaną wdrożone inne rozwiązania, dające oszczędności w funkcjonowaniu spółki.

Według związkowców, proponowane przez zarząd Kompanii zawieszenie na trzy lata wypłaty niektórych świadczeń, oznacza roczne oszczędności rzędu 350 mln zł; postulują, by najpierw poszukać tych środków w innych obszarach działania spółki.

źródło: nettg.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056