kowalczyk wNa jakim etapie jest proces poszukiwania inwestorów do spółki Węglokoks ROW? Co stanie się ze "starą" Kompanią Węglową? Na te i inne pytania w rozmowie z Trybuną Górniczą odpowiada Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.

 

Prezes JSW Jarosław Zagórowski podał się do dymisji po zakończeniu strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jakimi cechami, biorąc pod uwagę obecną sytuację społeczną i finansową JSW, powinien odznaczać się nowy prezes tej spółki?
Tak postawione pytanie należy kierować do rady nadzorczej. Ja z perspektywy udziałowca większościowego jestem zainteresowany budowaniem wartości Spółki. Osoba, która będzie realizować ten cel najlepiej, będzie dla mnie najlepszym kandydatem.

Czy w przypadku JSW istnieje jakikolwiek alternatywny - wobec planu oszczędnościowego - program działania?
Podkreślmy, iż wynegocjowane porozumienie w sprawie JSW może przynieść co najmniej 400 mln zł oszczędności. To dużo. Dzięki temu porozumieniu, dzięki ustępstwom strony związkowej w znaczący sposób poprawi się sytuacja płynnościowa spółki, jak również zostanie uratowanych wiele tysięcy miejsc pracy. Najważniejszym postanowieniem jest punkt umożliwiający powiązanie wypłaty 14. pensji z wynikiem finansowym JSW. To rozwiązanie pojawia się po raz pierwszy w spółkach węglowych. Inne strategiczne elementy tego porozumienia, którego większość była zawarta w oryginalnym planie naprawczym przygotowanym przez zarząd, to m.in. zawieszenie wypłaty 14. pensji dla pracowników administracji, a także wola obu stron, zarówno zarządu, jak i strony związkowej, do wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy. Dziś głównym zadaniem jest realizacja tych postanowień i na tym skupiłbym uwagę i strony społecznej, i władz Spółki. Wszyscy doszli do wniosku, że to konieczne działania i brak dla nich alternatywy.

Minister skarbu wystąpił do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej z żądaniem zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, aby dokonać zmian w składzie rady nadzorczej Spółki i zmian w statucie. Po co te zmiany?
Minister Skarbu Państwa podjął standardowe kroki, przewidziane przez Kodeks spółek handlowych, w celu zwiększenia efektywności nadzoru nad Jastrzębską Spółką Węglową.

Jaka jest rola pełnomocnika ds. restrukturyzacji branży po przejęciu nadzoru nad górnictwem przez MSP?
Dokładnie taka sama, jaka była dotąd. Zostałam przeniesiony do Ministerstwa Skarbu w randze, którą miałem do tej pory.

Czy jakieś kompetencje dotyczące górnictwa zostaną w Ministerstwie Gospodarki?
Tak, będą to kwestie regulacyjne, ale ja jako pełnomocnik rządu będę odpowiadał przed Radą Ministrów za górnictwo i pośrednio będę miał wpływ na regulacje. Podobnie jest w przypadku energetyki: nadzór właścicielski jest w MSP, a regulacyjny w gospodarce.

Zapisy ustawy o restrukturyzacji górnictwa, wiążące się z udzieleniem pomocy publicznej muszą zostać notyfikowane przez Komisję Europejską. Na jakim etapie jest notyfikacja i jak chcecie przekonać Komisję, by zgodziła się na pomoc nie na likwidację, lecz na restrukturyzację?
Kilka tygodni temu mieliśmy pierwsze konstruktywne spotkanie z Komisją i widzimy zrozumienie sytuacji. Sama ustawa jest zgodna z prawem unijnym, taką mamy opinię MSZ i taki kierunek wskazuje rozbudowana opinia UOKiK-u. Dokumenty notyfikacyjne zostały już przygotowane zarówno przez UOKiK jak i Ministerstwo Gospodarki. Następne spotkanie w Komisji Europejskiej odbędzie się 18 lutego. Jesteśmy na początku drogi, nie mówię, że będzie prosto, ale te plany są możliwe do realizacji. Obserwujemy zainteresowanie aktywami KW i jeśli SRK zainwestuje w ich restrukturyzację środki publiczne, to po sprzedaży kopalń inwestorom te środki będą musiały być zwrócone. Z punku widzenia KE nie ma tu zagrożeń.

Czy cztery kopalnie zostaną wniesione do SRK jeszcze przed notyfikacją?
Sygnalizowałem w Brukseli, że ze względu na trudną sytuację finansową Kompanii chcemy przekazać te kopalnie do SRK jak najszybciej, bowiem notyfikacja może potrwać trzy-cztery miesiące. Decyzje dotyczące Piekar i Brzeszcz powinny zapaść do marca. W przypadku dwóch pozostałych zakładów: Makoszowy i Centrum trzeba najpierw je wydzielić z kopalń dwuruchowych.

Kiedy SRK otrzyma środki finansowe na pakiet osłonowy i restrukturyzację kopalń?
Przyjęliśmy ustawę, która obliguje ministra finansów do wygospodarowania na ten cel środków w ramach obecnego budżetu, więc to tam powinno trafić to pytanie. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje rozporządzenia, które dadzą ku temu "podstawy techniczne".

Na jakim etapie jest proces poszukiwania inwestorów do spółki Węglokoks ROW?
Myślę, że do końca lutego będzie wykrystalizowany biznes plan i szczegółowy harmonogram tych działań. Toczą się nieformalne rozmowy z ewentualnymi inwestorami. Proces przebiegał będzie jak typowa operacja pozyskania inwestora finansowego czy branżowego.

Co stanie się ze "starą" Kompanią Węglową?
Część długów przeniesiona zostanie do nowej spółki, majątek zostanie sprzedany a "stara" Kompania Węglowa zostanie zlikwidowana.

W Katowickim Holdingu Węglowym trwają rozmowy nad ostatecznym kształtem programu naprawczego. Czy państwo zaangażuje się w pomoc dla Holdingu?
Jednym z wariantów, który rozpatrywany jest przez zarząd KHW jest przeniesienie nierentownych ruchów Mysłowice i Boże Dary do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To jeden z warunków, aby KHW do końca tego roku odzyskał rentowność. Toczą się rozmowy ze stroną społeczną, nie towarzyszą im większe napięcia. Jeśli program zostanie uzgodniony pomoc państwa będzie analogiczna jak ma to miejsce w przypadku Kompanii Węglowej, bo taką możliwość daje znowelizowana ustawa o restrukturyzacji górnictwa.

źródło: nettg.pl, autor: Anna Zych

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056