Górnicy w Warszawie – iskierka nadziei
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Przedstawiciele górniczych związków manifestowali w środę w Warszawie przed Sejmem w czasie gdy premier Ewa Kopacz wygłaszała swoje expose. Pod Sejmem zgromadziło się ponad 3000 górników, którzy podkreślali, że przyjechali do Warszawy „nie protestować przeciwko komuś lub czemuś, ale żeby zamanifestować problem, przyjechali z nadzieją, że pani premier dostrzeże problemy polskiego górnictwa i będzie kontynuować dialog, który rozpoczął jej poprzednik.
Tuż po rozpoczęciu manifestacji do zebranych przemówili liderzy trzech ogólnopolskich central związkowych: Solidarności, OPZZ i Forum Związków Zawodowych a następnie przewodniczący górniczych związków zawodowych, wśród nich przewodniczący PZZ „Kadra” Dariusz Trzcionka. Po wystąpieniach liderów związkowych zebrani wysłuchali expose pani premier zwracając szczególną uwagę na słowa dotyczące planów nowego gabinetu wobec polskiego górnictwa i Pakietu Klimatycznego. W swoim przemówieniu pani premier stwierdziła:
„Jedną z pierwszych decyzji, którą podjęłam, jest przyspieszenie prac nad ustawami, które w mądry sposób połączą trzy zasadnicze cele dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski. Musimy chronić polskie górnictwo przed nieuczciwą konkurencją. Po drugie nie ustanę w wysiłkach, by ta branże stała się wreszcie rentowna. Unowocześnienie i restrukturyzacja wiedzie do celu. Po trzecie nie mogę brać (przypis- chodziło chyba o zwrot „nie mogę nie brać”) pod uwagę bezpieczeństwa każdej polskiej rodziny. Polskie domy muszą być ogrzewane, a koszty energii nie mogą rujnować budżetów domowych. Projektowane regulacje, którym nadaliśmy szybką ścieżkę legislacyjną w parlamencie zakładają koncesjonowanie sprzedaży, określenie wymogów jakościowych węgla i zmiany w planie zamówień publicznych , preferującym produkty pochodzenia wspólnotowego. Będziemy także wspierać rozwój nowoczesnych technologii węglowych. Czas, który zyskamy dzięki wdrożeniu tych regulacji, wykorzystamy do obniżenia kosztów funkcjonowania kopalni tak, by polski węgiel mógł być konkurencyjny na rynku.”
W temacie Pakietu Klimatycznego padły dwa zdania:
„Na październikowym szczycie Rady Europejskiej rozpatrywany będzie projekt nowych celów redukcyjnych emisji gazów. Mój rząd nie zgodzi się na zapisy oznaczające dodatkowe koszty dla naszej gospodarki oraz wyższe ceny energii dla konsumentów.”
Po wysłuchaniu przemówienia pani premier w Sejmie delegacja związkowców udała się do Sejmu by przekazać jej petycję wyrażającą oczekiwania strony społecznej wobec nowego rządu. Petycję odebrał marszałek Radosław Sikorski, który zobowiązał się do przekazania dokumentu szefowej rządu. Po powrocie delegacji manifestacja została rozwiązana .
źródło: kadrakw.org