Z danych, jakie zamieścił autor bloga mlodygornik.natemat.pl wynika, że tylko trzy kopalnie KW w pierwszym półroczu 2014 roku były na plusie.
 

Chodzi o kopalnie Marcel, Piast i Ziemowit, które dały dochód 138 mln zł.

Innych dwanaście kopalń ma generować straty. Dane w postaci tabeli, przedstawiające wyniki poszczególnych kopalń Kompanii, opublikowane na blogu mlodygornik.natemat.pl podało biznesowe wydanie Gazety Wyborczej.

Od dłuższego czasu wiadomo, że sytuacja Kompanii Węglowej jest bardzo trudna. Kompania Węglowa zagrożona jest możliwością upadłości.

Związki skrytykowały opracowany przez zarząd spółki projekt planu naprawczego na lata 2014-2020.

Związki nie zgadzają się też na zamysł likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych i przeniesienie stamtąd pracowników do kopalń oraz na przekształcenie pozostałych zakładów Kompanii w spółki prawa handlowego. Zdaniem związkowców mogłoby to oznaczać wstęp do prywatyzacji tych podmiotów.

Zarząd spółki wskazuje, że proponowane posunięcia, w tym również racjonalizacja płac, należy wdrożyć - w celu zachowania płynności finansowej spółki i oddalenia możliwości upadłości.

Plan naprawczy przewiduje też między innymi odebranie deputatu węglowego emerytom górniczym, urynkowienie systemu wynagrodzeń, zawieszenie co najmniej na rok wypłaty 14-tej pensji wszystkim pracownikom.

- Nie ma i nie będzie zgody na wyprzedaż majątku Kompanii Węglowej - zgodnie podkreślają związkowcy.

Strona społeczna zaproponowała połączenie Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Węglokoksu w jedną grupę kapitałową.

Według związkowców takie połączenie ma wiele zalet. Doprowadziłoby między innymi do możliwości realizacji wspólnej polityki sprzedażowej. Dzięki temu można by zdaniem związków uniknąć wyniszczającej konkurencji polsko-polskiej.

źródło: wnp.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056