Te kopalnie mogą zostać połączone
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Efektem kurczenia się przemysłu węglowego jest m.in. łączenie kopalń. Czy PGG przygotowuje plany połączenia kopalni Mysłowice-Wesoła z kopalnią Staszic-Wujek? - Rzeczywiście zastanawiamy się nad tym, bo dzięki temu odblokowana zostałaby pewna część złoża, która znajduje się akurat na granicy pomiędzy obydwoma kopalniami - mówi Marek Skuza, wiceprezes ds. produkcji w Polskiej Grupie Górniczej.
- W załączniku do wniosku notyfikacyjnego umowy społecznej takiego połączenia nie wskazaliśmy. Natomiast z mojego doświadczenia – biorąc pod uwagę sytuację rynkową i funkcjonowanie tych zakładów na osi czasu przewidzianej w umowie społecznej – z przyczyn bezpieczeństwa oraz efektywnego wykorzystania złoża połączenie tych kopalń może być zasadne. Mówię tutaj o połączeniu technologicznym, dołem poprzez przekop łączący te dwa zakłady. Rzeczywiście zastanawiamy się nad tym, bo dzięki temu odblokowana zostałaby pewna część złoża, która znajduje się akurat na granicy pomiędzy obydwoma kopalniami. Chodzi o pole C i znajdujące się tam pokłady 416, 501 i 510. Dzięki połączeniu można by to złoże w sposób bardzo efektywny wyeksploatować – mówi wiceprezes PGG.
- Jesteśmy na razie na etapie tworzenia technicznych uwarunkowań takiego ewentualnego połączenia. Natomiast jeśliby rzeczywiście nastąpiło takie połączenie technologiczne, to wiadomo, że z automatu wcześniej czy później następuje też połączenie administracyjne. Dla mnie akurat połączenie administracyjne ma mniejsze znaczenie niż technologiczne, bo jak się chce wykorzystywać synergię dwóch kopalń, to trzeba mieć możliwość przekazania pomiędzy nimi powietrza, transportu materiału, urobku czy ludzi – dodaje Skuza.
Całą rozmowę z Markiem Skuzą, wiceprezesem ds. produkcji w Polskiej Grupie Górniczej można przeczytać w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej z 13 września.
źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Katarzyna Zaremba-Majcher