Podwyżki dla górników. Co z PGG?
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) postulują, aby wskaźnik wynagrodzeń na rok 2024 podnieść o wartość inflacji plus 1 punkt procentowy. Jak do kwestii postulatów płacowych odniosła się minister przemysłu Marzena Czarnecka?
O tym, jaka ma być wysokość podwyżek w PGG oraz Południowego Koncernu Węglowego i Węglokoksu Kraj mówi aneks do umowy społecznej. Zapisy nie są jednak w tym wypadku jednoznaczne.
„Przyjęty w planie PTE wskaźnik wzrostu wynagrodzeń na rok 2024 na poziomie 3,4 proc. naszym zdaniem nie zrekompensuje wysokości inflacji, która za rok 2023 będzie wartością dwucyfrową. Dlatego też na podstawie pkt VII, ppkt 3, który mówi o sytuacjach nadzwyczajnych, wnioskujemy o wzrost wskaźnika wynagrodzeń na rok 2024 o poziom inflacji + 1 proc., jak to miało miejsce w latach 2022 i 2023” – wskazali już w listopadzie członkowie Pomocniczego Komitetu Sterującego (w jego skład wchodzą szefowie największych central działających w PGG – NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Kadra Górnictwo, związku Sierpień 80 oraz Związku Zawodowego Pracowników Dołowych) przypominając zapisy zawarte w aneksie do umowy społecznej.
Kwestia wynagrodzeń w PGG oraz dwóch pozostałych spółek objętych umową społeczną została również poruszona podczas spotkania związkowców z górniczej „Solidarności” ze minister przemysłu Marzeną Czarnecką, które odbyło się 26 stycznia.
- Jako szef Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego, zasygnalizowałem pani minister, że wpisany do umowy społecznej wskaźnik wzrostu wynagrodzeń powinien być tematem rozmów. Chodzi o to, by realne płace w spółkach węglowych objętych umową – PGG, Południowym Koncernie Węglowym i Węglokoksie Kraj – nie spadały. Pani minister nie wykluczyła takich rozmów, ale stwierdziła, że najpierw musi dokonać przeglądu sytuacji finansowej spółek węglowych – relacjonuje Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” (cytat za portalem górniczej „Solidarności”.
PGG jest największym producentem węgla w Polsce. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła, a na koniec 2022 roku spółka zatrudniała łącznie 36 800 osób.