Polska Grupa Górnicza, jako podmiot wyznaczony do sprzedaży samorządom węgla na preferencyjnych warunkach dla gospodarstw domowych, rozpoczęła proces zawierania umów z gminami. - Do końca roku przewidziane jest dla samorządów terytorialnych ok. 550-600 tys. t węgla. Ten węgiel będzie dystrybuowany równomiernie, czyli adekwatnie do potrzeb w poszczególnych samorządach – wskazał Tomasz Rogala, prezes PGG.

- Celem tego programu jest zapewnienie 1,5 tony węgla w tym roku i 1,5 ton w przyszłym roku dla każdego, kto tego węgla potrzebuje – w ramach wielkości, która jest w programie określona i ceny, która jest oznaczona w ustawie – poinformował szef PGG.

- Wykorzystujemy tutaj naszą sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla. Bardzo dobrze, że ona powstała, bo tak naprawdę dzięki niej i bardzo gęstemu rozłożeniu na terenie całej naszej aktywności w rejonie południowej i zachodniej Polski ten węgiel może dużo szybciej do klientów docierać. To pokazuje, jak ważne było zbudowanie tej sieci dystrybucji – dodał Rogala.

Prezes największej spółki węglowej odniósł się również do kwestii konsekwencji finansowych, jakie spowoduje przeniesienie sprzedaży z e-sklepu spółki do systemu dystrybucji prowadzonego przez samorządy. Już pojawiły się głosy, że będzie to miało niekorzystny wpływ na płynność finansową spółki, jako że sprzedaż węgla luzem za pośrednictwem własnej platformy zapewniła na bieżąco przychody, podczas gdy w przypadku dystrybucji razem z samorządami płatności mogą być odroczone nawet o 60 dni.

- Oczywiście, że przekłada się to na płynność finansową i jest to temat, który musi być rozwiązany. Natomiast też musimy być uczciwi i widzieć to, że sytuacja górnictwa wskutek wzrostu cen – nie są to oczywiście ceny, które są cenami ARA, ale i tak są znacznie wyższe – jest znacznie lepsza i poprawia standing finansowy spółek górniczych, więc sobie z tym poradzimy – powiedział Rogala.

źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056