Nowy pasek zarobkowy
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Z nowym rokiem pojawiły się nowe paski, na których można śledzić finansowe dokonania z poprzedniego miesiąca. Opis nowego paska będzie tworzony w oparciu o dokument nowy pasek tabele.pdf Wszelkie liczby zostały pozostawione na szablonie dla przykładu. W poniższym tekście chciałbym zwrócić uwagę na nowości w pasku, a także wyjaśnić pewne zależności, które nie dla każdego posiadacza, szczególnie młodego, są oczywiste.
Tabela nr 1
W niej znajdują się informacje o pracodawcy, podano adres, regon i szczególnie przydatny NIP, który trzeba podać przy wypełnianiu druku L-4 po wizycie u lekarza. Numer Identyfikacyjny Płatnika jest jeden dla całej Kompanii Węglowej.
Tabela nr 2
Znajdują się tam dwie pozycje. Pierwsza to Talon, określa kwotę za jaką jest odciągany podatek za przyznaną wartość węgla. Od wartości węgla, który dostaje się niejako „w naturze” musi zostać odprowadzany podatek. W T.7 w pozycji Dodatki wyszczególniono podział na talon z tytułu chorobowego i talon z tytułu normalnego czasu pracy, których suma daje kwotę Talonu.
Tabela nr 3
RBP- roczne brutto stanowiące podstawę do opodatkowania. BPBM – miesięczny przychód brutto.
% podatku – procent podatku
Ub.społ.razem – suma ubezpieczenia emerytalnego, rentowego oraz chorobowego, które są obowiązkowe.
Tabela nr 4
Zawiera Staż pracy do Karty Górnika, Stawkę zaszeregowania, która jest dla każdego indywidualna oraz Stawkę urlopową, która jest NOWOŚCIĄ. W T.7 w wierszu absencje stawka urlopowa pomnożona przez liczbę dni urlopu daje sumę pieniężną. Za dni urlopowe uznaje się urlopy wypoczynkowe, zielone oraz delegacje.
Roczna podstawa ubezpieczenia społecznego, jest informacją dla pracownika o przychodzie do naliczania składek ubezpieczenia emerytalnego, rentowego oraz chorobowo-wypadkowego (kwota uwzględniona także w T.8). NOWOŚCIĄ jest roczny dochód podatku dochodowego, który pomnożony przez 14 wypłat będzie dawać kwotę do rocznego rozliczenia.
Jeśli ktoś jest zapisany w Pracowniczej Kasie Zapomogowo Pożyczkowej w T.4 wyszczególnione są wkłady i zadłużenia .
Tabela 5
Liczba dniówek przepracowanych z wyszczególnieniem sobót, niedziel, określeniem, dni chorobowych itp. Wyszczególnienie dniówek emerytalnych i dodatkowo przepracowanych (S+N).
Tabela 6
Informacje o pracowniku: nr komputera, Marka czyli popularny nr znaczka. Odd.- numer oraz nazwa oddziału. Nr pola oznacza, że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Ruch to oznaczenia zatrudnienia pracownika w poszczególnym ruchu jeśli jest ich więcej niż jeden na danej kopalni. Np. w kopalni Chwałowice istniały dwa ruchy: Chwałowice i Rymer.
Tabela 7
Tabela główna i chyba najważniejsza. Podzielono ją na cztery części: Praca, Absencja, Dodatki, Potrącenia.
W części Praca zawarto wszelkie informacje o zarobkach. Kolumna pierwsza zawiera informację o współczynniku, premii oraz dodatkach: szkodliwym i gwarantowanym. Druga kolumna jest ilością dniówek, a poszczególne wiersze z trzeciej kolumny są iloczynem dwóch poprzednich wierszy. Suma części Praca znajduje się w T8. NOWOŚCIĄ jest oznaczenie np. A17, które oznacza rodzaj dniówki, znajdującej się w dowodzie zarobkowym. Obok numeru i nazwy oddziału znajduje się stawka od danej roboty, która wykonywaliśmy. Tej informacji nie było w styczniu. Pojawiła się od lutego.
Część Potrącenia i Absencja jest czytelnie przedstawiona i nie wymaga dodatkowych wyjaśnień. Kolejna część to Dodatki m.in. dodatki do Karty Górnika.
Tabela 8
W poszczególnych komórkach zamieszczonych po prawej stronie opisu znajdują się wyszczególnione kwoty od których oblicza się m.in. potrącenia na ubezpieczenia rentowe, emerytalne i chorobowe. Przykład: 9 % z Podstawy zdrowotnej daje składkę zdrowotną. Z podstawy emerytalno-rentowej (=chor.wyp) uzyskuje się kwotę ubezpieczenia emerytalnego (9,76%), ubezpieczenia rentowego(1,5%) oraz ubezpieczenia chorobowego (2,45%). Sumy odnoszących się do komórek praca, absencja, dodatki w sumie dają brutto Z, które określa wszystkie przychody miesięczne.
Tabela 9
Służy do zamieszczania informacji dla pracownika.
Tabela 10 i 11
Te dwie pozycje stanowią NOWOŚĆ i są bardzo praktyczne. Tabela 10 informuje o odprowadzanych składkach. Warto zauważyć, że kwoty zamieszczone tam nie są zgodne z kwotami z tabeli 8, dlatego, że w T10 okres rozliczeniowy to październik 2010 r. Tabelę 10 warto zachować gdyż nie będzie już drukowanych rocznych zestawień o wysokości odprowadzanych składek, jak miało to miejsce co roku.
T11 jest jedną z najważniejszych w tym pasku dlatego, że stanowi zaświadczenie dla przychodni, szpitala, ze dany pracownik jest ubezpieczony. Legitymacje ubezpieczeniowe należało podbijać co miesiąc obecnie tabela 11 jest taki zaświadczeniem, że składki są naliczane.
Zalety nowego paska:
- tańszy w produkcji. Tu uwzględnić należy wysokie koszty druku na drukarkach igłowych, które wychodzą z użycia, a jak odmówią posłuszeństwa to wymagają często kosztownych napraw.
- „przyjazny format”. Wszystkie informacje zawarte są spójnie na jednej stronie.
- w przyszłości paski mają być kopertowane co zapewni ochronę danych osobowych.
- więcej informacji i praktyczne wykorzystanie np. T11.
Mateusz Strużek
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.