Górnictwo: koncesje za wolno, ale w dobrym kierunku
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Zdaniem Wacława Czerkawskiego, członka prezydium ZZ Górników w Polsce i Komitetu Sterującego ds. Górnictwa, sprawy związane z pozyskiwaniem koncesji na wydobycie ruszyły z miejsca. Idą w dobrym kierunku, chociaż bardzo wolno.
5 czerwca odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Sterującego ds. Górnictwa w Warszawie.
- Omówiliśmy 10 czynników, które trzeba brać pod uwagę, aby móc monitorować sytuację górnictwa w skali makro. To m.in. jakość węgla, płace, struktura zatrudnienia i wynagrodzeń, poziom wydobycia - wylicza Wacław Czerkawski.
Podkreślił, że to bardzo ważne bo zadaniem Programu dla górnictwa jest wyprowadzenie branży na prostą, spowodowanie, że będzie dochodowa i nowoczesna.
- Obecna sytuacja nie budzi niepokoju, w kilku miejscach sugerowaliśmy poprawki - podkreślił związkowiec, dodając, że nie może zdradzić szczegółów, bo są one niejawne.
Przedyskutowano kwestię nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Te zmiany w prawie są bardzo ważne dla sektora górniczego, bo regulują kwestie koncesji.
- To kluczowa sprawa dla górnictwa i Śląska. Kończy się ważność dotychczasowych koncesji. Do ich przedłużenia lub uzyskania nowych pozostało niewiele czasu. Zmianą tego prawa zajmuje się bezpośrednio Ministerstwo Środowiska, ale resort energii także pilnuje tej kwestii. Sprawy idą w dobrym kierunku, chociaż zdecydowanie zbyt wolno - mówi Czerkawski.
W spotkaniu wzięli udział: wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych, Agencji Rozwoju Przemysłu i Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Energii.
Komitet Sterujący ds. Górnictwa przy Ministerstwie Energii został powołany na podstawie przyjętego 23 stycznia przez Radę Ministrów, Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Do jego zadań należy między innymi: ocena postępu procesu restrukturyzacji sektora i poszczególnych spółek węglowych, zapewnienie zgodności programu z dokumentami, do których program się odwołuje, wskazywanie zagrożeń dla realizowanych procesów.
źródło: nettg.pl, autor: AMC