Kopalnie zespolone w PGG od lipca
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Zgodnie z porozumieniem o utworzeniu Polskiej Grupy Górniczej 1 lipca działalność rozpoczną kopalnie zespolone. Przypomnijmy, że porozumienie zostało podpisane ze stroną społeczną 26 kwietnia br. w obecności premier Beaty Szydło.
Jak dowiedziała się Trybuna Górnicza, zarząd PGG podjął uchwałę powołującą dyrektorów kopalń zespolonych oraz kierowane przez nich kilkuosobowe zespoły, które przeprowadzą integrację. Dyrektorzy obejmą swoje obowiązki 1 lipca.
W PGG trwają intensywne prace związane z przygotowaniem schematów organizacyjnych dla poszczególnych kopalń. Schematy te konsultowano już wstępnie z odpowiednimi Okręgowymi Urzędami Górniczymi w Rybniku, Katowicach i Gliwicach.
Kopalnie zespolone nosić będą krótkie, prawdopodobnie jednoczłonowe nazwy, których spółka na razie nie ujawnia. Proces utworzenia kopalń zespolonych na obecnym etapie nie wymaga uzgodnienia nowych planów ruchu. PGG, przed 1 lipca, złoży do Okręgowych Urzędów Górniczych dodatki do planów ruchu, uwzględniające nowe nazwy zakładów i integrujące dotychczasowe plany. Sposób integracji został opracowany w ten sposób, by uniknąć chaosu.
Po 1 lipca praktycznie w funkcjonowaniu kopalń nic się nie zmieni. Zmian na początku nie powinni odczuć także sami pracownicy. Integracja, związana z połączeniem działów czy przesuwaniem pracowników, prowadzona będzie stopniowo do końca grudnia. Proces powstania kopalń zespolonych nie wiąże się także z koniecznością przekazania koncesji wydobywczych, gdyż podmiotem, który przejął koncesje od Kompanii Węglowej jest Polska Grupa Górnicza, a nie poszczególne kopalnie. Po 1 lipca, obok kopalń zespolonych, w PGG funkcjonować będą samodzielnie kopalnie Sośnica i Bolesław-Śmiały.
źródło: nettg.pl, autor: Anna Zych