Górnictwo: na osłonach ponad połowa przejętych pracowników SRK
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Już 4335 pracowników kopalń przejętych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń korzysta z osłon socjalnych, zagwarantowanych w ustawie o restrukturyzacji górnictwa. Największym zainteresowaniem cieszą się urlopy górnicze, z których pomiędzy 1 maja a 16 czerwca skorzystało 2866 osób.
Proces przejmowania kopalń przez SRK rozpoczął się 1 maja ub.r. Pierwszym zakładem, który trafił do Spółki były Makoszowy, (wcześniej ruch kopalni Sośnica-Makoszowy należącej do Kompanii Węglowej). 5 maja SRK przejęła od KW kopalnię Brzeszcze, a 9 maja kopalnię Centrum. Następnie, 1 czerwca 2015 r., Katowicki Holding Węglowy przekazał Spółce kopalnie Mysłowice i Kazimierz Juliusz, a 1 lipca Boże Dary. Jako ostatnia do SRK trafiła kopalnia Anna (wcześniej ruch należącej do Kompanii Węglowej kopalni Rydułtowy-Anna).
Wraz z tymi siedmioma zakładami SRK przejęła 7939 pracowników. Do 16 czerwca br. 4569 z nich złożyło wnioski o skorzystanie z pakietu osłonowego. 4335 świadczeń zostało przyznanych.
Największa skala odejść dotyczy Anny. Z pracy w tym zakładzie odeszło już 1245 osób, w tym 727 z jednorazową odprawą pieniężną (to świadczenie dla pracowników powierzchni) 518 pracowników wybrało urlopy górnicze.
Do tej pory do ZUS trafiło 2908 wniosków zatrudnionych w SRK osób, które uprawnione są do urlopu górniczego i 214 wniosków od osób ubiegających się o urlop dla pracowników przeróbki. Według danych SRK z pierwszego ze świadczeń, zgodnie z obowiązującymi przepisami, skorzystać może 3132 przejętych pracowników, z drugiego 252.
źródło: nettg.pl, autor: Anna Zych