popularne
Gorące tematy
Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
- Odsłony: 5251
W dniu 2 października 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 130 § 2 (1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy jest niezgodny z art.. 32 ust. 1 konstytucji tj. zasadą równości wobec prawa. Przypomnijmy, art.130 § 2(1) Kodeksu pracy stanowi, że jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego wprowadzenie różnic w liczbie dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom tylko na podstawie przyjętego przez danego pracodawcę rozkładu czasu pracy nie znajduje racjonalnego uzasadnienia. Przyjęte przez ustawodawcę kryterium zróżnicowania nie wynika, ani z cech osobowych pracownika, ani z charakteru jego pracy. Ustawodawca w art. 130 § 2 (1) kodeksu pracy naruszył konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom w oparciu o nieznajdujące racjonalnego uzasadnienia kryterium zróżnicowania.
TK: przepisy emerytalne - niekonstytucyjne
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
- Odsłony: 5522
Niezgodne z konstytucją są przepisy, które w 2011 r. zmusiły do rozwiązania umowy o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej uzyskali prawo do emerytury - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
Trybunał wskazał, że z chwilą wejścia w życie tego wyroku, tj. po opublikowaniu go w Dzienniku Ustaw, utraci moc art. 28 nowelizacji ustawy emerytalnej, ale tylko w zakresie dotyczącym osób, które przeszły na emeryturę w okresie styczeń 2009 r. - grudzień 2010 r. Natomiast w mocy pozostaje obowiązek rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę, wynikający z art. 103a ustawy emerytalnej.