„Zawsze idziemy po żywego” - to powiedzenie, które przez ratowników górniczych powtarzane jest jak mantra przy każdej akcji ratowniczej, w której biorą udział. Jednak co bardzo ważne, to nie chodzi tu o artykułowanie hasła dla samego hasła.

Warto zrozumieć, że kryje się za nim coś więcej: doświadczenie zawodowe tych ludzi, ich charakter, determinacja, a przede wszystkim zdolność do poświęceń dla ratowania życia drugiego człowieka. Te wszystkie wymienione wcześniej aspekty spaja jeden wspólny mianownik, który przekłada się na profesjonalizm ratowników górniczych, a jest nim niewątpliwie permanentny trening.

- Umiejętności pozyskiwane i doskonalone podczas wyczerpującego treningu weryfikują oczywiście akcje ratownicze w kopalniach. I oby tych było jak najmniej, a najlepiej wcale. Jednak coraz trudniejsze warunki geologiczne, które towarzyszą wydobyciu węgla kamiennego, wymagają od służb ratownictwa górniczego stałej gotowości do działania w środowisku, które nie wybacza błędów, a co za tym idzie - złego przygotowania. Dlatego jedną z formuł sprawdzających umiejętności ratowników górniczych są zawody, w naszym przypadku Centralne Zawody Ratownictwa Górniczego – podkreśla dr inż. Piotr Buchwald, prezes zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA w Bytomiu.

Prezes CSRG SA dodaje, że chociaż duch rywalizacji daje o sobie znać podczas tego rodzaju imprez, to jednak ich rolą jest również integracja środowiska ratowników górniczych oraz weryfikacja procedur, które mają gwarantować bezpieczeństwo w trakcie prowadzonej akcji ratowniczej.

Centralne Zawody Ratownictwa Górniczego 2019 honorowym patronatem objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który wielokrotnie dziękował ratownikom górniczym za profesjonalizm, poświęcenie i skuteczność w pełnieniu niełatwej misji.

W zawodach uczestniczyć będzie osiem zastępów ratowników górniczych, reprezentujących poszczególne spółki węglowe, w tym zastęp słowackich ratowników górniczych. Będzie to także okazja do zaprezentowania całkowicie zmodernizowanych wyrobisk ćwiczebnych CSRG SA, które imitują warunki panujące „na dole”.

Niestety ze względu na specyfikę Centralnych Zawodów Ratownictwa Górniczego odbywają się one bez udziału publiczności. Jednak pełną relację z tego, co wydarzy się w CSRG SA, zamieścimy na łamach Trybuny Górniczej oraz na naszym portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie.

źródło: nettg.pl, autor: RED

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056