O projekcie budowy instalacji zgazowania węgla mówił podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2019” Andrzej Paniczek, wiceprezes ds. finansowych Polskiej Grupy Górniczej.

- Najistotniejszą sprawą jest kwestia doboru wiarygodnego kontrahenta, który nas przeprowadzi przez ten proces. Nie mamy doświadczenia i nie chcemy uczyć się na swoich błędach – zaznaczył Paniczek. Paniczek z rezerwą odniósł się to technologii podziemnego zgazowania węgla, choć zastrzegł, że to opinia finansisty. Natomiast naziemne zgazowanie węgla ocenił jako bardzo realne.

- Szukamy odpowiedniej technologii, która będzie najbardziej opłacalna. To są problemy bardziej techniczne oraz problem znalezienia wiarygodnego partnera, który przeprowadzi nas przez ten proces. Obecnie największe doświadczenie mają tutaj kraje azjatyckie. Policzyliśmy różne warianty i ma to sens, jednak tym produktem końcowym raczej musi być metanol. To oznacza, że w grę wchodziłaby współpraca z przemysłem chemicznym i o tym myślimy. W momencie, kiedy znajdziemy wiarygodnego kontrahenta, inżyniera projektu, to uważam, że jesteśmy w stanie zaangażować się w taki projekt i w jakiś sposób zaryzykować też swoją reputację, bo nie chcemy mówić o projektach, których nie doprowadzimy do końca – powiedział Paniczek.

Do tej pory przedstawiciele PGG mówili o budowie instalacji zgazowania węgla na terenach kopalni Ziemowit w Lędzinach lub Jankowice w Rybniku. To projekt, który na razie przeszedł wstępną fazę badań, a ostateczna decyzja co do realizacji ma zapaść jeszcze w tym roku. Wg bardzo wstępnych analiz budowa instalacji, która będzie przetwarzała ok. 1,2 mln t węgla, ma kosztować ok. 500 mln euro. Zakładana produkcja metanolu wyniosłaby 619 tys. t rocznie.

- Jeśli chodzi o finansowanie, to jesteśmy w stanie je pozyskać. Mamy świadomość, że byłoby to wsparcie budżetowe dla nowych technologii i to jest realne. Tak jak już wspomniałem. Problemem jest bardziej znalezienie wiarygodnej technologii i sprawdzonego inżyniera projektu. Nie mamy doświadczenia i nie chcemy uczyć się na swoich błędach. Nie stać po prostu nas na to – dodał Paniczek.

źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056