zarobki"Górnicy dostali po kieszeni. Szczególnie ci ze Śląska" - piszą autorzy publikacji pt. "Mapa zarobków w Polsce", która w środę, 7 sierpnia, ukazała się na portalu money.pl.

W oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego o wynagrodzeniach Polaków money.pl podkreśla duże różnice regionalne. Na Mazowszu pracownik zakwalifikowany do kategorii "działalność profesjonalna, naukowa i techniczna" zarabiał w czerwcu średnio 8,4 tys. zł brutto (najwięcej w kraju), gdy w województwie lubuskim już zaledwie 3,3 tys. zł brutto. Inny przykład: w handlu 6,2 tys. zł brutto miesięcznie wynosi pensja w województwie mazowieckim, ale w warmińsko-mazurskim zaledwie 3,6 tys. zł.

"Względnie najbardziej wyrównane są zarobki w przetwórstwie przemysłowym. Owszem, jest tu przewaga województw: mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego, ale różnice są względnie niewielkie. To, gdzie pracujesz w fabryce, nie ma jak widać większego znaczenia dla twoich zarobków" - zauważa portal money.pl.

"Komu i gdzie ubyło najbardziej?" - pytają autorzy i pokazują na... mieszkańców Śląska. Zarobki prawie się tam nie zmieniły, chociaż przeciętnie w czerwcu wzrosły w polskich firmach o 5,3 proc. rok do roku, czyli o ok. 256 zł brutto miesięcznie.

"Takie dane muszą przyprawiać o wściekłość mieszkańców Śląska. (...) To wszystko oczywiście wpływ górnictwa" - ocenia portal money.pl, tłumacząc, że taniejący na rynkach węgiel powstrzymuje pracodawców od "ewentualnych szaleństw płacowych".

"Dane GUS dla całego kraju pokazują spadek zarobków w górnictwie w czerwcu o aż 16 proc. rok do roku. Dotknęło to głównie województwa śląskiego, w mniejszym stopniu kopalń w województwie lubelskim" - informuje money.pl.

Portal podkreśla jednak, że "nadal na średnią płac w gospodarce duży wpływ ma górnictwo. 83 tys. pracowników to wciąż bardzo duża grupa, choć nie aż tak duża jak w 1990 roku, gdy przy węglu pracowało 390 tys. osób. Zarobki należą tam wciąż do najwyższych w Polsce - wskazują dane GUS. Konkretnie są drugie najwyższe po branży paliwowej. W górnictwie płaci się średnio ponad 8 tys. zł brutto miesięcznie" - piszą autorzy "Mapy zarobków w Polsce".

źródło: nettg.pl, autor: WIG, fot.: money.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056