jankowice podium kajZałoga oddziału GRP2 J ruchu Jankowice kopalni ROW uzyskała w lutym br. rekord 403 m postępu przy robotach przygotowawczych, prowadząc rozcinkę ściany Z11a w pokładzie 408/1. Jest to trzeci tegoroczny wynik zanotowany w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej.

Górnicy wykonali trzy wyrobiska dla rozcinki ściany. Są to: chodnik badawczy w pokładzie 408/1, chodnik Z11a oraz dowierzchnia Z11a. Wszystkie wyrobiska mają w sumie 748 m długości.

- Najtrudniej było na samym początku, ale tak zwykle bywa. Musieliśmy w sumie wykonać cztery skrzyżowania w rozcince, zazbroić urządzenia odstawy i transportu. Zwłaszcza transport jest tu istotny. Jeśli dobrze funkcjonuje, to robota z czasem posuwa się do przodu coraz szybciej – opisuje Michał Żymełka, przodowy z oddziału GRP2 J.

Zaburzenia geologiczne

W ruchu Jankowice daje o sobie znać zagrożenie wodne. Woda jest na bieżąco odpompowywana, ale i tak utrudnia prowadzenie robót. Poza tym górnikom towarzyszą: III kategoria zagrożenia metanowego, I kategoria zagrożenia tąpaniami oraz klasa B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Prace drążeniowe wykonywane są za pomocą kombajnu R130.

W trakcie fedrowania nie obyło się oczywiście bez niespodzianek. Brygady oddziału GRP2 J dwukrotnie natrafiły na zaburzenia geologiczne. Trzeba było zwolnić tempo.

- Takie zaburzenia widzi się gołym okiem. Ocios się odspaja i co tu dużo kryć – robi się niebezpiecznie. Trzeba uczulać ludzi, żeby się pilnowali i ostrożniej jechać maszyną. Zawsze w podobnych sytuacjach daje o sobie znać dreszczyk emocji, bo w końcu to ja odpowiadam za bezpieczeństwo ludzi. Dozór jest tylko od właściwej organizacji i nadzoru pracy, zaś ja odpowiadam za bezpieczeństwo załogi przodkowej – opowiada o swojej pracy Krzysztof Zerzoń, przodowy.

Odpowiedzialna załoga potrafi jednak pracować bezpiecznie. Średnia wieku to niewiele powyżej 30 lat.

- Elektrycy i ślusarze to przysłowiowe złote rączki. Zostali bardzo dobrze przygotowani do pracy w zespole. Drobne awarie potrafią usunąć w kilka minut i robota idzie dalej. Stąd też to przyśpieszenie. Poza dwoma zaburzeniami geologicznymi nie napotkaliśmy większych utrudnień, dlatego zadanie zakończyliśmy z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem – wylicza Damian Burkard, kierownik robót górniczych.

Nie obyło się bez obaw

- Na jednym i tym samym układzie transportu materiału obsługiwane były dwa inne przodki. Tam brygady prowadziły rozcinkę ściany Z 10 w pokładzie 408/2. Wymagało to bardzo dobrej i uważnej organizacji prac transportowych i w ogóle całej logistyki. Koledzy z transportu stanęli na wysokości zadania. Nasz wynik to również ich zasługa. Przejechaliśmy 748 m w dwa i pół miesiąca, nadrabiając straty z początkowej fazy drążenia – podkreśla Łukasz Kawulak, kierownik oddziału.

Przodowi: Michał Żymełka, Krzysztof Zerzoń, Mariusz Wąż, Zbigniew Stasiński i Zbigniew Klaja po raz kolejny udowodnili, że potrafią dobrze kierować załogą. Na wysokości zadania stanęli również sztygarzy zmianowi: Paweł Błaszczyk, Łukasz Pławecki, Jakub Liszka, Grzegorz Brachmański oraz Łukasz Podbioł. Wynik 403 m jest trzecim najlepszym wynikiem, jaki osiągnęły załogi kopalń PGG. Dwa pierwsze należą do kopalni Sośnica w Gliwicach.

Przyznać trzeba, że już dawno ruch Jankowice nie miał tak dobrych notowań jak tej wiosny. Średnie wydobycie utrzymuje się na poziomie 11 tys. t na dobę i realizowane jest z czterech ścian. Prace przygotowawcze obejmują w sumie 9 przodków. Pięć wykonuje załoga własna, a cztery kolejne firmy zewnętrzne. W br. kierownictwo ruchu Jankowice planuje jeszcze uruchomienie czterech ścian.

Czy załodze z Jankowic uda się poprawić uzyskany wynik? Zadanie będzie trudne. Pokłady węgla są bardzo zróżnicowane pod względem geologicznym. Mają różną miąższość i z reguły nie za długie wybiegi. Jedna z przygotowywanych do eksploatacji ścian będzie miała długość ponad 1 tys. m. Wystarczy na niespełna rok fedrowania. Jeśli obejdzie się bez przysłowiowych prezentów od natury, może pojawić się szansa na kolejny dobry wynik.

źródło: nettg.pl, autor i fot.: Kajetan Berezowski

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056