Coraz większa presja płacowa, to wyzwanie, z którym muszą się liczyć przedsiębiorcy ze wszystkich branż. W tym roku o podwyżkach w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie ma raczej mowy. Górnicy mogą co najwyżej liczyć na dodatkową jednorazową wypłatę.

W minionym roku dobre wyniki finansowe wiązały się 7 proc. podwyżką wynagrodzeń w JSW. Oprócz tego pracownicy otrzymali jednorazowe wypłaty, które miały zrekompensować te elementy płacowe, które zostały zabrane podczas kryzysu w 2015 r.

W tym roku pracownicy JSW raczej nie mają co spodziewać się podwyżek.

- W tym roku nie mamy jeszcze rozmów płacowych i myślę, że oczekiwania ze strony pracowniczej nie są wysokie. Oczywiście przez cały czas dyskutujemy ze stroną społeczną. Co miesiąc mamy regularne spotkania z tzw. zespołem monitorująco-sterującym, który współtworzą przedstawiciele trzech reprezentatywnych związków zawodowych. Podczas tych spotkań dyskutujemy na temat naszej bazy kosztowej, kosztów płac oraz oczekiwań, na to wszystko nakładamy ścieżki cenowe węgla i projekcje finansowe spółki. Ze spotkań wynika, że nie ma istotnej presji płacowej. Podchodzę do tego spokojnie i nie sądzę, żebyśmy musieli się liczyć z istotnym elementem wzrostu płac. Jeśli mielibyśmy dyskutować to ewentualnie o jakiś jednorazowych wypłatach. Gdyby do takich wypłat doszło to na pewno byłyby istotnie mniejsze niż te w minionym roku, które wiązały się rekompensatą za środki odebrane w czasie kryzysu – argumentuje Daniel Ozon, prezes JSW.

źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056