Tobiszowski BSz- Spółki węglowe bronią się pod względem ekonomicznym – zapewniał Grzegorz Tobiszowski, wicemister energii, podczas poniedziałkowego, 4 marca, briefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Zdradził, że Polska Grupa Górnicza miała w 2018 r. pół mld zł zysku, a na ten rok ma ambitne plany inwestycyjne. Nie ma zagrożenia dla programu inwestycyjnego PGG ani dla rozpoczynających się w br. spłat zobowiązań z przeszłości.

- Jastrzębska Spółka Węglowa ma bardzo dobre wyniki. Polska Grupa Górnicza osiągnęła pół mld zł zysku i prowadzi proces inwestycyjny. Mamy naprawdę śmiałe pomysły, jeśli chodzi o inwestycje w PGG – podkreślił wiceminister.

Zdaniem Tobiszowskiego zwiększający się import węgla do Polski to efekt luki, która powstała w wyniku niedoinwestowania w przeszłości Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej.

- Nadrobienie inwestycji w sektorze wydobywczym to co najmniej 2-3 lata. W KHW kopalnie zastaliśmy w bardzo trudnej sytuacji. Od nowa konstruujemy kopalnię Wesoła, także Staszic jest trudnym zakładem. Budujemy strukturę sektora wydobywczego, aby osiągać dodatnie wyniki i zyski. Na dzisiaj mamy i płynność, i zysk – mówił Grzegorz Tobiszowski.

Jego zdaniem informacja o tym, że naszym rynkiem interesują się importerzy i do Polski wpływa dużo surowca, jest odpowiedzią na pytanie - „Czy w kraju jest potrzebny węgiel?”.

- Z różnych stron docierają do mnie pytania, po co są nam potrzebne kopalnie, węgiel? Patrząc na import: czy zamykanie kopalń jest na pewno w interesie polskiej racji stanu? Wydobywamy to, co założyliśmy. Jeśli chodzi o wykonanie planów w 2018 r., nie ma zbyt wielkich opóźnień. Import pokazuje chłonność polskiego rynku. Jednocześnie ci, którzy składują węgiel, a to już są miliony ton, pokazują, że Polska jest rynkiem dla paliwa. Dobrze byłoby, żeby to był nasz węgiel. Dlatego będziemy dalej inwestować i wzmacniać sektor wydobywczy, szczególnie PGG – podsumował wiceminister energii.

źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Bartłomiej Szopa

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056