maseczka mdGórnicy pną się do góry w rankingu najbardziej poważanych zawodów. W 2021 r. w badaniu przeprowadzonym przez agencją badawczą SW Reaserch byli się na ósmej lokacie. W tym roku znaleźli się dwa miejsce wyżej. Z poważaniem o ich pracy wypowiedziało się 62 proc. ankietowanych. To jeden z największych awansów w zestawieniu. Na drugim biegunie rankingu znaleźli się m.in. influencerzy, działacze partyjni i youtuberzy.

Większym szacunkiem od pracowników sektora wydobywczego cieszą się jedynie: strażak (81 proc. respondentów uznało, że darzy ten zawód dużym lub bardzo dużym poważaniem), ratownik medyczny (80 proc.), lekarz (72 proc.), pielęgniarka (70 proc.) oraz profesor uniwersytetu (66 proc.)

Jak wskazuje SW Research, listę najbardziej poważanych zawodów otwierają profesje związane z ochroną życia i zdrowia. Agencja dodaje, że zawód pielęgniarki stracił 4 pkt proc., a zawód lekarza zyskał 2 pkt. względem 2021 r. W efekcie te dwie profesje zamieniły się miejscami w rankingu.

Swoją pozycję istotnie poprawili informatycy (59 proc., skok aż o 5 miejsc) oraz nauczyciele (57 proc., wzrost o 4 miejsca).

- Ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa, co w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego - komentuje wiceprezes SW Research Piotr Zimolzak.

Agencja wskazuje także, że wyniki pokazują również, jak ważny jest kontekst i czas realizacji badania.

„Widać to wyraźnie na przykładzie zawodu górnika, który jest obecny w mediach w ostatnim czasie ze względu na tragiczne informacje z kopalni Pniówek i Zofiówka. Wzrost poważania może być efektem silnych emocji, współczucia i solidarności z ofiarami” – wyjaśniło SW Research.

Warto też przyjrzeć się dolnej części rankingu. Najmniej poważną profesją jest influencer (16 proc. badanych darzy ten zawód poważaniem). Nad nim znajdują się działacz partii politycznej (17 proc.), youtuber (18 proc.) oraz poseł na Sejm (19 proc.). Kolejną grupę o relatywnie niskim uznaniu społecznym tworzą zawody administracyjne: radny gminny (22 proc.) oraz minister (26 proc.).

Największą stratę odnotowali zamykający stawkę influencerzy (spadek o 4 miejsca). Istotnie niżej niż rok temu ocenieni zostali robotnicy – zarówno wykwalifikowani (55 proc. spadek o 3 miejsca), jak i niewykwalifikowani, budowlani (36 proc, spadek o 2 miejsca). 

Badanie zostało zrealizowane w dniach 27-28 kwietnia br. przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie 1014 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48.

źródło: nettg.pl, autor: MD, fot.: Maciej Dorosiński

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056