Upamiętnili Dziewięciu z Wujka
- Szczegóły
- Administrator
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
- Odsłony: 2014
W czwartek, 16 grudnia, uczczono pamięć 9 górników, którzy 40 lat temu zginęli podczas pacyfikacji kopalni Wujek. W oficjalnych uroczystościach pod pomnikiem poległych górników wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda.
W tym roku przypada 40. rocznica tragicznych wydarzeń, które w 1981 r. rozegrały się w katowickiej kopalni Wujek. Obchody rozpoczęła uroczysta msza w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie odprawiona za pomordowanych górników. Mszy przewodniczył i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Następnie uroczystości przeniosły się pod krzyż-pomnik przy kopalni Wujek. Gości powitali Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności oraz Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek. Pod pomnikiem głos zabrał prezydent Andrzej Duda.
- Nie poszła tamta krew na marne, trzeba powiedzieć patrząc na dzisiejszą Polskę. Jesteśmy tu, by ich wspomnieć; tych, którzy polegli za wolną, rzeczywiście niepodległą Polskę. Ta rana jest do dzisiaj; nie zawsze zabliźniona w sercach rodziny; żon i dzieci, które czasem pamiętają ojca jak przez mgłę. Jesteśmy tu dzisiaj, by uczcić pamięć tamtych poległych bohaterów, aby oddać szacunek im i ich rodzinom. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuję wszystkim, którzy pamiętają. Dziękuję za tę młodzież, która tu dziś jest - to oni będą dalej budowali Ojczyznę – mówił w Katowicach prezydent Duda.
16 grudnia 1981 r. doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji siłami Milicji Obywatelskiej oraz wojska i w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Najmłodszy z zastrzelonych miał 19 lat.
Strajkujący domagali się uwolnienia aresztowanych działaczy z całego kraju, a także zniesienia stanu wojennego, co miało umożliwić ponowną działalność Solidarności. Stanął nie tylko Wujek – na terenie ówczesnego woj. katowickiego strajkowało około 50 zakładów pracy.
źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Maciej Dorosiński