Notice: unserialize(): Error at offset 1171413 of 1171423 bytes in /var/www/vhosts/9/147409/webspace/httpdocs/mmp_upgrade/libraries/src/Cache/CacheController.php on line 182 Pandemia na kopalniach nabrała rozpędu

Wzrost zachorowań związanych z czwartą falą pandemii koronawirusa widać również na kopalniach. Jak zapewniają jednak przedstawiciele spółek węglowych, sytuacja jest stabilna i nie ma wpływu na normalne funkcjonowanie kopalń.

W poniedziałek, 8 listopada, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej potwierdzono 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od kilku to do kilkunastu nowych zakażeń dziennie – to wskaźniki, które utrzymują się w JSW od początku listopada, podczas gdy w połowie października były to raptem jeden, dwa nowe przypadki dziennie. 

Jeśli chodzi o zakłady JSW, to w poniedziałek nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono w KWK Pniówek (8), KWK Jastrzębie-Bzie (1) oraz w Zakładzie Wsparcia Produkcji (4). Od początku wystąpienia epidemii łącznie zainfekowanych zostało 5937 pracowników spółki, a do dziś wyzdrowiało 5885 osób. Na kwarantannie przebywa 61 pracowników. 

Liczba zakażeń rośnie również w największej węglowej spółce – Polskiej Grupie Górniczej. Wśród pracowników PGG w poniedziałek było łącznie 45 zakażonych, a 48 pracowników było objętych kwarantanną. Od początku pandemii w PGG odnotowano łącznie 6126, z czego 6070 wyzdrowiało. 

Dla porównania pod koniec lipca br. wśród pracowników nie było żadnych osób zakażonych SARS- CoV-2, a na początku września była to tylko jedna osoba. 

- Wszystkie pandemiczne obostrzenia nie zostały zniesione i wciąż obowiązują. Sytuacja jest przez cały czas stabilna i jest bardzo daleka od tego, z czym musieliśmy się zmagać w minionym roku podczas pierwszej fali pandemii, kiedy w jednym momencie chorowało ponad 3 tys. pracowników. Obecnie liczba chorych w żadnym stopniu nie wpływa na utrudnienia w pracy kopalń. Co ważne, w żadnym z zakładów nie ma ognisk pandemicznych – w niektórych nie ma żadnych nowych zachorowań, a w innych występuje maksymalnie po kilka przypadków – zaznacza Tomasz Głogowski, rzecznik PGG. 

Obecnie z największą liczbą nowych zakażeń zmagają się wschodnie województwa. W czołówce jest np. woj. lubelskie, gdzie funkcjonuje kopalnia Bogdanka. Jak argumentują przedstawiciele spółki trudna sytuacja w regionie nie ma wpływu na funkcjonowanie zakładu. 

- Poziom zakażeń w województwie lubelskim jest wysoki, ale sytuacja w spółce jest pod kontrolą. Powołany w marcu 2020 r. Sztab Kryzysowy współpracuje na bieżąco ze służbami wojewody, Sanepidem oraz innymi instytucjami. Obostrzenia wprowadzone na terenie spółki na początku pandemii nadal obowiązują, dlatego też nie było potrzeby wprowadzania dodatkowych regulacji przed czwartą falą. Nie obserwujemy istotnych problemów związanych z produkcją. Spółka umożliwiła szczepienie dla wszystkich chętnych w ramach Narodowego Programu Szczepień, nie prowadzimy i nie weryfikujemy jednak, kto z pracowników się zaszczepił. Każdy zaszczepiony ma natomiast, po okazaniu kodu QR, prawo do skorzystania z dodatkowego dnia wolnego – powiedział Marcin Kujawiak, z biura prasowego LW Bogdanka.

źródło: nettg.pl, autor: Jacek Madeja

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056