szczepionka md 2Ministerstwo Zdrowia zaproponowało pakiet przepisów antycovidowych. Wśród nich zapis, aby niezaszczepiony pracownik mógł być wysłany na urlop bezpłatny. Większość tych propozycji było oczekiwanych przez przedsiębiorców.

Niezaszczepiony pracownik jest ryzykiem i trudno temu zaprzeczyć - podkreślił Adam Niedzielski, minster zdrowia. Dodaje: - Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo pracowników, ale też osób, które korzystają z usług danego podmiotu.

Projekt przygotowany przez resort przewiduje, że osoby niezaszczepione, które nie są też ozdrowieńcami i nie mają ważnego negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa, będą mogły przez pracodawcę zostać delegowane do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym tej pracy. Możliwe będzie też skierowane niezaszczepionych na urlop bezpłatny. To zaś będzie najbardziej uciążliwe, bo w legalny sposób pozbawi dochodu.

Te zmiany w prawie mają zapewnić bezpieczeństwo polskiej gospodarce i przedsiębiorcom w czasie zbliżającej się nieuchronnie czwartej fali  zachorowań na koronawirusa. 

Projekt przygotowany przez resort zdrowia przewiduje też możliwość legalnego już żądania informacji o szczepieniu od osoby ubiegającą się o pracę. To zaś oznacza, że niezaszczepieni będą mieli spory kłopot ze znalezieniem nowej pracy.

Przedsiębiorcy będą mogli też prosić o dane o szczepieniu, przejściu infekcji, czy negatywnym wyniku testu na koronawirusa od swoich klientów. Osoby, które okażą stosowny dokument, nie będą wliczane do limitów antycovidowych. Będą też mogły być obsługiwane po wprowadzeniu ograniczeń w związku z nawrotem pandemii. Niezaszczepieni będą mieli ograniczony dostęp do sklepów, usług, kin, teatrów.

Weryfikacja statusu zdrowotnego będzie możliwa dzięki aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Przepisy mają wejść w życie jeszcze we wrześniu. Wzrost zachorowań jest spodziewany w październiku.

źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Maciej Dorosiński

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056