kask PGGJak poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, w ciągu ostatnich czterech dni (od czwartku do niedzieli) badaniom przesiewowym na obecność koronawirusa zostało poddanych ponad 10 tys. górników. Do środy łącznie ma zostać przetestowanych 15 tys. górników.

- Od czwartku w woj. śląskim trwa ogromna zmasowana akcja badania przesiewowego pracowników sektora wydobywczego. Informacyjnie: 1000 osób zostało „wymazanych” w czwartek, 1000 osób w piątek, prawie 2800 w sobotę i 5000 osób w niedzielę. To daje w ostatnich czterech dniach prawie 10000 górników „wymazanych” z tych pięciu kopalni, gdzie znajdują się pewnego rodzaju ogniska epidemiczne. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej móc zidentyfikować wszystkie osoby, które są zarażone i mają wynik dodatni, aby zostały odizolowane. To ma przede wszystkim zapobiec transmisji poziomej wśród mieszkańców woj. śląskiego oraz transmisji w sektorze wydobywczy. Tak aby kopalnie mogły wrócić do normalnego funkcjonowania w jak najkrótszym czasie - powiedział wojewoda Wieczorek podczas poniedziałkowego briefingu.

Chwilę wcześniej zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym wziął m.in. udział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceminister zapowiedział, że do środy zostanie przetestowanych łącznie 15 tys. górników.

 - Od jutra ruszają testy dla rodzin górników, będą jeździły wymazobusy. To jest bardzo duże przedsięwzięcie, jeżeli chodzi o logistykę. Włączyły się w to aktywnie zarządy kopalń, działają infolinie, do dyspozycji górników są psychologowie - zaznaczył wiceminister Kraska. Wiceszef resortu zdrowia nie podał na razie cząstkowych wyników testów.

- Wyniki spływają systematycznie. Przebadanie 15 tys. górników pokaże jaki będzie procent zakażeń - dodał.

- Tylko te osoby, które mają wynik ujemny, będą mogły dalej pracować. Wiemy, że to jest bardzo ważne dla naszej gospodarki, dla pracy w kopalniach. Planujemy także, pod koniec tygodnia będzie decyzja, ponowne testowanie górników, żebyśmy wiedzieli, czy w tej grupie z ujemnymi wynikami nie mamy nowych zakażonych - dodał wiceminister.

Kraska odniósł się również do spekulacji, że woj. śląskie zostanie objęte specjalnymi obostrzeniami w związku z faktem, że w regionie najszybciej przybywa zakażonych koronawirusem.

- Po zebraniu sztabu kryzysowego jestem pełen optymizmu, że nie będzie takiej potrzeby - powiedział wiceminister.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: PGG

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056