gornik z lopatąPo tragicznej (najprawdopodobniej samobójczej) śmierci 23-letniego pracownika kopalni Chwałowice portal górniczy nettg.pl zalała fala informacji o występującym w kopalniach zjawisku mobbingu.

Choć pewnie nie w każdym z tych przypadków termin ten faktycznie ma zastosowanie, portal górniczy nettg.pl poprosił o jego wyjaśnienie Beatę Sikorę-Nowakowską, rzecznika prasowego Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach:

Mobbing oznacza wszelkie działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Przeciwdziałanie mobbingowi należy do podstawowych obowiązków pracodawcy, pracodawca jest zobowiązany reagować na wszystkie negatywne zachowania wobec pracowników, które nie powinny mieć miejsca w relacjach służbowych.

Przykładowe zachowania stosowania mobbingu polegają na ciągłym obrażaniu, wyzywaniu, ośmieszaniu, upokarzaniu, ignorowaniu pracownika, a także powierzaniu bezsensownych zadań, odbieraniu już powierzonych.

Mobbing może być skierowany przez kadrę zarządzającą, kierowniczą wobec pracowników, ale może też zaistnieć między grupą pracowników.

Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Pracownik, wobec którego był stosowany mobbing, może rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 55 par. 1 ^1 Kodeksu Pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia i dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów (na dzień dzisiejszy kwota ta wynosi 1750,00 zł brutto).

Czy w danym przypadku wystąpił mobbing bada i rozstrzyga wyłącznie sąd pracy, na podstawie wszystkich okoliczności faktycznych. Ciężar udowodnienia mobbingu spoczywa na pracowniku, który domaga się odszkodowania lub zadośćuczynienia od pracodawcy.

Obowiązkiem pracodawcy, zgodnie z treścią art. 11 ^1 Kodeksu pracy jest szanowanie godności i innych dóbr osobistych pracownika. Definicję dóbr osobistych człowieka zawiera art. 23 Kodeksu Cywilnego. W myśl tego przepisu, dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko, wizerunek, a także godność, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Na zasadach przewidzianych w Kodeksie Cywilnym ten, czyje dobro zostało naruszone, może żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

źródło: nettg.pl, autor: BAR

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056