elektrownia 2684598Siedemnaście polskich, europejskich i japońskich organizacji pozarządowych zaapelowało do Mitsui & Co., japońskiej firmy, z którą Kompania Węglowa negocjuje kontrakt na budowę elektrowni Czeczott na Śląsku, o nieangażowanie się w ten projekt.
Organizacje zwracają uwagę na szkody dla środowiska i zdrowia, które ich zdaniem przyniosłaby elektrownia.

Z kolei zwolennicy wybudowania elektrowni wskazują na uruchomienie nowych miejsc pracy. Ponadto zaznaczają, że węgiel jest i pozostanie głównym nośnikiem energii, decydującym również o bezpieczeństwie energetycznym Polski.

Planowana przez Kompanię Węglową, opalana węglem kamiennym Elektrownia Czeczott o mocy 900-1000 MW miałaby być zlokalizowana w miejscowości Wola, koło Pszczyny na Górnym Śląsku. Inwestycja miałaby kosztować 1,5 mld euro. Partnerem Kompanii Węglowej w projekcie może zostać firma Mitsui & Co., która do 30 czerwca ma wyłączne prawo do prowadzenia negocjacji w zakresie budowy, finansowania i eksploatacji elektrowni.

List do Mitsui & Co. podpisały: CEE Bankwatch Network, ClientEarth Poland, Climate Alliance Germany, Eko-Unia, Fundacja Frank Bold, Fundacja Greenmind, Greenpeace Polska, Health and Environment Alliance, Kiko Network (Japonia), National Ecological Center of Ukraine, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, SEE Change Net Foundation (Bośnia i Hercegowina), Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Urgewald (Niemcy), WWF Polska oraz Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

źródło: wnp.pl, autor: Jerzy Dudała

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056