- Nie brakuje grup interesów, którym zależy, żeby węgla zabrakło, żeby w zimie Polacy odczuwali kryzys - powiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski portalowi wPolityce.pl. Uda nam się zabezpieczyć potrzeby Polaków i węgla nie zabraknie - zapewnił.

- Na pewno nie brakuje grup interesów, którym zależy, żeby węgla zabrakło, żeby w zimie Polacy odczuwali kryzys. Wśród tych grup kibicujących, żeby w Polsce było źle, jest część opozycji, a także wiele grup interesów - powiedział Kuczmierowski w opublikowanym w czwartek, 29 września, wywiadzie dla wPolityce.pl.

Jak wskazał, prowadzona wokół tematu węgla akcja dezinformacyjna wygląda jak operacja służb, która ma na celu działaniami czarnego PR zdyskredytowanie rządu Mateusza Morawieckiego. - Niemniej jednak możemy być pewni, że uda nam się zabezpieczyć potrzeby Polaków i węgla nie zabraknie. Nie poddajemy się trudnościom - zapewnił szef RARS.

Poinformował, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych od początku pełni rolę wspierającą spółki Skarbu Państwa, jeśli chodzi o sprowadzanie węgla kamiennego do Polski. Głównie dotyczy to potrzeb osób prywatnych i gospodarstw domowych, ale też lokalnych ciepłowni czy rolników.

- Mamy podpisane umowy na import węgla do Polski i pierwsze statki powinny dopłynąć do nas w ciągu najbliższych kilku dni. Wymagane od nas rezerwy surowca zostały zabezpieczone w październiku i listopadzie. Jednocześnie główne wolumeny węgla, który ma przypłynąć do Polski, kontraktują spółki Skarbu Państwa, na podstawie poleceń premiera - Agencja ma zapewnić zaledwie kilkanaście procent krajowego zapotrzebowania - stwierdził Kuczmierowski.

Jego zdaniem obecna sytuacja na rynkach międzynarodowych, jeśli chodzi o węgiel kamienny, bardzo przypomina konkurencję o maseczki czy respiratory, która miała miejsce w czasie pandemii COVID-19.

- Także dzisiaj obserwujemy wiele działań nieuczciwej konkurencji, które mają na celu storpedowanie zakupów realizowanych przez poszczególne kraje, w tym również Polskę. Te działania podejmują m.in. niektóre kraje, ale również różne grupy interesów od lat aktywne w handlu międzynarodowym. Również w Polsce działają podmioty, którym zależy na torpedowaniu wszystkich tych inicjatyw rządu, których celem jest zapewnienie Polakom odpowiednich zapasów węgla - powiedział prezes.

Zapewnił, że dostępność węgla dla Polaków jest jednym z kluczowych priorytetów aktualnych działań rządu. - Cały czas prowadzone są prace usprawniające wydobycie, import i dystrybucję węgla w całej Polsce. Regularnie spotyka się zespół węglowy pod przewodnictwem premiera, który koordynuje te zadania pomiędzy różnymi resortami - poinformował.

źródło: nettg.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056