W Polskiej Grupie Górniczej i spółce Węglokoks Kraj 2 listopada zakończono przyjmowanie deklaracji przejścia na urlop górniczy lub skorzystania z jednorazowej odprawy pieniężnej. Obecnie trwa liczenie i weryfikacja. Zainteresowanie było bardzo duże, ale tak naprawdę skorzystać z tych świadczeń będą mogły tylko osoby, które uzyskają zgodę dyrektorów poszczególnych kopalń i nie będą niezbędne do utrzymania produkcji. Szykuje się więc sporo rozczarowań.

- Jesteśmy w trakcie liczenia i sprawdzania wniosków od zamierzających skorzystać z instrumentów osłonowych. Szczegółowe dane podamy niebawem, po zakończeniu weryfikacji – informuje Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

Nowelizacja ustawy górniczej ściśle określa, ile osób skorzysta ze świadczeń. Do SRK na przełomie roku trafi ruch Pokój w Rudzie Śląskiej (PGG) i kopalnia Jastrzębie III (JSW). Łącznie z obu zakładów to 3719 osób, z których 1371 ma otrzymać jednorazowe odprawy pieniężne, a 2348 skorzysta z urlopów górniczych i przeróbkarskich.

W samym PGG według sondażu przeprowadzonego na portalu pracownika, zainteresowanych świadczeniami jest około 6000 osób, czyli dużo więcej niż przewidują zapisy nowelizacji. Ile rzeczywiście złożyło wnioski – okaże się niebawem.

W JSW, gdzie przyjmowanie wniosków i ich weryfikacja już dawno się zakończyły, planowane jest przeniesienie do SRK 615 pracowników. Chętnych było trzykrotnie więcej. W sumie pracownicy zatrudniającej blisko 22 tys. osób spółki złożyli 1804 wnioski.

Zainteresowani osłonami pracownicy kopalń JSW, którzy dostali zgodę na odejście, zostaną formalnie przeniesieni do oddziału Jastrzębie III. Jego nieprodukcyjny majątek jest już przygotowany do przekazania.

Nowelizacja ustawy górniczej, jak i umowa społeczna z końca ubiegłego roku, w której zawarto wypracowane wspólnie warunki i tempo wygaszania do 2049 r. kopalń węgla kamiennego, energetycznego, określają też zasady korzystania z osłon.

źródło: nettg.pl, autor: AMC

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056