Zatrudniająca ok. 38,9 tys. osób Polska Grupa Górnicza rozpoczęła przyjmowanie wniosków pracowników zainteresowanych osłonami socjalnymi przewidzianymi w nowelizowanej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa. Chęć skorzystania z urlopów przedemerytalnych lub odpraw można zgłaszać do 2 listopada.

- Obecnie są zbierane wnioski pracowników zamierzających skorzystać z instrumentów osłonowych. Proces ten będzie trwał do 2 listopada. Po jego zakończeniu dyrektorzy kopalń i zakładów podejmą decyzje dotyczące tego, kto z pracowników będzie mógł skorzystać z osłon - poinformował w piątek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Przypomniał, że po nowelizacji ustawy górniczej PGG zamierza przekazać do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - wraz z grupą pracowników zainteresowanych osłonami - ruch Pokój w Rudzie Śląskiej, będący częścią kopalni zespolonej Ruda.

Będzie się to wiązało z możliwością skorzystania przez pracowników z instrumentów osłonowych. Planuje się, że nieodpłatne zbycie ruchu Pokój nastąpi w grudniu bieżącego roku - przekazał rzecznik.

Chodzi o tzw. urlopy górnicze dla pracowników dołowych, którym do emerytury zostały nie więcej niż cztery lata, urlopy dla pracowników zakładów przeróbki węgla (maksymalnie na trzy lata przed emeryturą) oraz jednorazowe 120-tysięczne odprawy pieniężne dla tych, którzy przepracowali w górniczej spółce - na dole lub na powierzchni - co najmniej rok.

Takie rozwiązania przewiduje przyjęta 1 października przez Sejm nowelizacja tzw. ustawy górniczej, którą teraz ma zająć się Senat. Po ostatecznym przyjęciu przez parlament i podpisaniu przez prezydenta ustawa ma wejść w życie z początkiem grudnia br. Na jej podstawie - jak informował wcześniej resort aktywów państwowych - do likwidacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń zostanie przekazany majątek kopalń Pokój (z Polskiej Grupy Górniczej) i Jastrzębie III (z Jastrzębskiej Spółki Węglowej).

Wraz z nieprodukcyjnym majątkiem do spółki restrukturyzacyjnej zostanie przeniesiona grupa pracowników, by tam mogli skorzystać z ustawowych osłon. Jak podano w trakcie prac nad ustawą w Sejmie, łącznie z obu zakładów do SRK ma trafić 3719 osób, z których 1371 ma otrzymać jednorazowe odprawy pieniężne, a 2348 skorzysta z urlopów górniczych i przeróbkarskich.

Na początku października w Polskiej Grupie Górniczej przeprowadzono nieformalny sondaż dotyczący zainteresowania osłonami. Pracownicy mogli niezobowiązująco zgłaszać chęć odejścia z pracy za pośrednictwem internetowego Portalu Pracownika. Według nieoficjalnych informacji w sondażu wzięło udział ok. 6000 pracowników, jednak duża część z nich nie spełnia przewidzianych w ustawie kryteriów skorzystania z osłon.

Wnioski dotyczące odejścia z pracy z wykorzystaniem urlopów lub odpraw mogą zgłaszać pracownicy wszystkich kopalń PGG oraz katowickiej centrali spółki. Jeżeli otrzymają zgodę pracodawcy na odejście, przed przekazaniem majątku do SRK zostaną formalnie przeniesieni do kopalni Pokój, a stamtąd trafią do spółki restrukturyzacyjnej. Przedstawiciele PGG zastrzegają, że przeniesienie do SRK każdorazowo wymaga zgody pracodawcy.

Likwidowany ruch Pokój w Rudzie Śląskiej to jedna z trzech części kopalni Ruda w tym mieście. Pokój wstrzymał wydobycie węgla wczesną wiosną tego roku. Pracownicy są zatrudnieni przy pracach likwidacyjnych lub przeszli do sąsiednich kopalń.

źródło: nettg.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056