Czy rzeczywiście wczoraj rano w kopalni Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice interweniowała straż pożarna? Przynajmniej tak wynika z tytułu informacji portalu Onet.pl.

Otóż, we wtorek, 19 bm., tuż po godz. 4.30 rano, w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice rozpoczęto akcje ratowniczą. Stało się to tuż po tym, gdy w pokładzie 405/1, w chodniku 22A wykryto wydzielające się dymy. Informację potwierdziło we wtorkowym raporcie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Wyjaśniamy zatem, że pożar endogeniczny, to innymi słowy samozapłon węgla spowodowany niemożnością odprowadzania ciepła z utleniania. Węgiel posiada zdolność do kumulacji ciepła. Jeśli ciepło nie jest odbierane, a nadal dostarczany jest tlen, następuje wzrost temperatury. Sytuacja taka może trwać nawet miesiącami. Graniczna temperatura, w zależności od rodzaju węgla, wynosi ok. 70-80 st. C. Po jej przekroczeniu podnosi się nawet do ok. 300 st. C i wówczas można mówić o pożarze endogenicznym.

Co gorsza, często w początkowej fazie nie dochodzi do występowania otwartego ognia, a pożar objawia się wydzielaniem gazów. Te zjawiska zwykle pojawiają się głęboko w złożu. Nie ma więc możliwości aktywnego ich gaszenia. Stosuje się metody pasywne, m.in. otamowanie i zamknięcie obszaru, w którym wystąpił pożar. Wtłacza się również azot lub dwutlenek węgla. Po otamowaniu pożar zwykle wygasa, bywa jednak, że walka z nim trwa nawet kilka miesięcy. Lecz ponad wszelką wątpliwość jego gaszeniem nie zajmuje się straż pożarna, a taki wniosek można by wysnuć z informacji opublikowanej dziś przez portal Onet.pl zatytułowanej: „Akcja straży pożarnej w kopalni Szczygłowice”.

Nie pierwszy raz koledzy dziennikarze z Warszawy udowadniają, że górnictwo nie jest ich mocną stroną, a to skutkuje zwykle wprowadzeniem Czytelników w błąd. Na dodatek informację zilustrowano fotografią bramy wjazdowej do ruchu Knurów, choć zdarzenie miało miejsce w ruchu Szczygłowice.

Informujemy zatem, że gaszeniem pożarów endogenicznych i prowadzeniem profilaktyki związanej z tymi zjawiskami zajmują się górnicze służby ratownicze. I już na pewno nie wykorzystują w tym celu sikawek.

źródło: nettg.pl, autor: KAJ