Jak już informowaliśmy w netTG.pl, w ostatnich dniach liderzy organizacji IndustriAll Europe rozmawiali z szefami górniczych związków zawodowych działających w naszym kraju. Tematami rozmów była energetyka i górnictwo w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i Sprawiedliwej Transformacji.

- Spotkanie, w którym uczestniczyłem, odbyło się na prośbę szefów IndustriAll Europe, bo byli oni zainteresowani pozyskaniem informacji na temat podpisanego niedawno porozumienia, które zlikwiduje polskie górnictwo węgla kamiennego. Chcieli się dowiedzieć, jaka jest u nas sytuacja – wyjaśnił w rozmowie z netTG.pl przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik.

Jak dodał, w trakcie spotkania padły pytania o to, w jaki sposób związkowcy z IndustriAll mogą pomóc.

- W trakcie dyskusji wyszły takie kwestie, że będą oni próbowali zorganizować nam spotkania z komisarzami, może z Fransem Timmermansem lub innymi, i że z ich strony jest deklaracja, by pomóc w pozyskiwaniu środków na transformację, która – jak nazwa wskazuje – ma być sprawiedliwa. Natomiast powiedzmy wprost: tych środków nie ma – zaznaczył związkowiec.

- Kwota 7,5 mld euro, o której się mówi, na sprawiedliwą transformację dla całej Europy, dla wszystkich regionów, to jest kropla w morzu potrzeb. Wiemy dobrze, jak wyglądają wyliczenia ekonomistów jeśli chodzi o chociażby odtwarzanie miejsc pracy po likwidacji Polskiej Grupy Górniczej. Przed nami jest jeszcze bardzo dużo pracy – powiedział.

Jarosław Grzesik wyjaśnił, że w planach są kolejne, cykliczne spotkania z liderami IndustriAll.

- Będziemy rozmawiać, wymieniać się informacjami. Natomiast z ich strony jest deklaracja zorganizowania spotkań z osobami decyzyjnymi w Komisji Europejskiej - dodał.

IndustriALL Europe to organizacja działająca na terenie Unii Europejskiej, założona 16 maja 2012 r. Reprezentuje 7,1 miliona pracujących z prawie 200 europejskich związków zawodowych. Większość związków zrzeszonych w IndustriALL Europe należy także do IndustriALL Global Union, która reprezentuje ponad 50 mln osób pracujących w ponad 140 krajach, m.in. w sektorach wydobywczym, energetycznym i produkcyjnym.

źródło: nettg.pl, autor: BAR

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056