soboń twitterPo zakończeniu środowego, 13 stycznia, spotkania ze stroną społeczną wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń zaznaczył, że aktualne są wciąż daty zamknięcia kopalń zapisane w porozumieniu z 25 września minionego roku.

- Dzisiaj jedyne daty, jakie są obowiązujące, to są daty zawarte w porozumieniu i nie mówimy o żadnych innych terminach – powiedział.

Soboń po zakończeniu rozmów potwierdził, że w najbliższy piątek strona rządowa ma otrzymać projekt umowy społecznej przygotowany przez związkowców. Przypomnijmy, że przedstawiciele strona społecznej oświadczyli, że dokument przygotowany przez rząd jest nie do zaakceptowania.

- Umówiliśmy się, że 25 stycznia wrócimy do rozmów i że rozmawiać będziemy nad projektem, który strona społeczna do końca tego tygodnia nam dostarczy. Zobaczymy, co w nim będzie i wtedy dopiero będę mógł cokolwiek o tym dokumencie powiedzieć – powiedział w środę Soboń.

Wiceminister zdawkowo odpowiedział na pytanie, co tak oburzyło związkowców, że jednoznacznie odrzucili projekt umowy społecznej przygotowany przez rząd.

- Myślę, że strona społeczna dzisiaj jest na takim etapie, który nazywa się etapem negocjacji i że zmierzamy w kierunku porozumienia – powiedział jedynie Soboń.

Odniósł się także do wątpliwości odnośnie dat zamknięcia poszczególnych kopalń. Takie daty – w przypadku kopalń Polskiej Grupy Górniczej i Węglokoksu – znalazły się w porozumieniu z 25 września, natomiast nie ma ich już w rządowym projekcie umowy społecznej.

- Dzisiaj jedyne daty, jakie są obowiązujące, to są daty zawarte w porozumieniu i nie mówimy o żadnych innych terminach. Jednocześnie przygotowujemy całość dokumentacji. Jak wiadomo, Główny Instytut Górniczy pracuje jako doradca techniczny i czekają nas rozmowy z Komisją Europejską, także w tym zakresie. Następnie wrócimy z tą informacją do strony społecznej. Nasza propozycja była propozycją, gdzie nie zapisaliśmy tych terminów i pewnie to jest coś, co nie jest do końca satysfakcjonujące, ale w tym momencie jedynymi datami, jakie są obowiązujące, to są daty wynikające z porozumienia 25 września – powtórzył wiceminister.

Dziennikarze pytali również Artura Sobonia o to, na jakim etapie są rozmowy dotyczące notyfikacji umowy społecznej przez Komisję Europejską.

- Jest duża życzliwość i bardzo konkretne, robocze na tym poziomie na razie rozmowy– przekonywał Soboń.

Wiceminister aktywów państwowych odniósł się również do kwestii pomocy dla PGG z PFR. Na taką pomoc w ramach Tarczy Finansowej dla Dużych Firm wciąż czeka największa węglowa spółka.

- Pracujemy nad tym i zakładam, że to zakończy się powodzeniem – powiedział.

Nie chciał mówić o konkretnym terminie, choć ocenił, że najpewniej będzie to pierwszy kwartał tego roku.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: twitter