vaccination pixaW kolejnych tygodniach cała procedura ma znacząco przyspieszyć, a rząd i zdecydowana większość medyków właśnie w szczepionkach widzi jedyną szansę na pokonanie pandemii i powrót do normalnego życia.

Wszystko wskazuje na to, że pracownicy spółek górniczych będą wkrótce mogli zacząć przyjmować szczepionki w swoich zakładach pracy. Przygotowania do wprowadzenia takiej możliwości zapowiedział niedawno premier. Ma ona dotyczyć tych zakładów, w których będzie co najmniej 500 chętnych do szczepienia osób.

Chęć przystąpienia do rządowego projektu szczepień w zakładach pracy i zamiar zaszczepienia prawie 40 tys. swoich pracowników we wszystkich kopalniach i oddziałach spółki zapowiedziała krótko po konferencji premiera Polska Grupa Górnicza. Biuro prasowe spółki przypomina, że już w pierwszych miesiącach pandemii PGG prowadziła przez wiele tygodni z pomocą służb sanitarnych i wojska masowe badania przesiewowe pracowników. Łącznie wykonano wówczas ponad 65 tys. testów przesiewowych. Operacja zakończyła się sukcesem, pomagając zahamować gwałtowne rozprzestrzenianie się infekcji wśród kilkudziesięciu tysięcy zatrudnionych w kopalniach i oddziałach spółki, rozsianych na obszarze województwa śląskiego.

– W ciągu minionego roku PGG prowadziła też nieprzerwanie prewencję w kopalniach, co wymagało stałej gotowości, sprawnej logistyki, skomplikowanej, wielopoziomowej koordynacji działań i nowatorstwa – informuje PGG. Spółka ocenia, że inicjatywa rządu o masowych szczepieniach pracowników jest szczególnie ważna dla branży górniczej. W kopalniach, mimo stosowania wszystkich procedur bezpieczeństwa związanych z COVID-19, w wyrobiskach pod ziemią ograniczone są możliwości zachowania dystansu społecznego. Dlatego właśnie masowe szczepienia górników mają dać ogromną szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń w kopalniach.

– Zgromadzone doświadczenia upewniają nas, że Polska Grupa Górnicza potrafi zorganizować i przeprowadzić z pełnym powodzeniem postulowaną akcję szczepień przeciw COVID-19 własnymi siłami, bez angażowania służb publicznych, których potencjał będzie można jednocześnie wykorzystać dla innych potrzebujących w regionie. Od strony sanitarno-medycznej PGG SA zapewni najwyższy możliwy standard bezpieczeństwa, dzięki umiejętnościom i doświadczeniu specjalistów ratownictwa górniczego (którzy pełnią już służbę m.in. w szpitalach covidowych) oraz lekarzy i personelu medycznego, z którymi spółka współpracuje na bieżąco – zapowiedziała PGG w komunikacie. Spółka zapewnia, że jest gotowa przystąpić do akcji w najszybszym możliwym terminie, bez jakiejkolwiek zwłoki, w miarę wdrażania niezbędnych uregulowań prawnych i dostępności szczepionek w Agencji Rezerw Materiałowych.

źródło; nettg.pl, autor: BAR, fot.: pixabay.com

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056