Polskie kopalnie mogą zwiększyć wydobycie węgla o 1 do 2 mln ton
- W kontekście kryzysu energetycznego, zakazu importu węgla z Rosji, polskie kopalnie mogą zwiększyć wydobycie o 1 do 2 mln ton węgla - ocenił wicepremier Jacek Sasin. Zapowiedział ponadto, że zmieniony zostanie harmonogram wygaszania kopalń.
Polacy najbardziej doceniają zawody medyczne, a potem profesorów i górników
Górnicy pną się do góry w rankingu najbardziej poważanych zawodów. W 2021 r. w badaniu przeprowadzonym przez agencją badawczą SW Reaserch byli się na ósmej lokacie. W tym roku znaleźli się dwa miejsce wyżej. Z poważaniem o ich pracy wypowiedziało się 62 proc. ankietowanych. To jeden z największych awansów w zestawieniu. Na drugim biegunie rankingu znaleźli się m.in. influencerzy, działacze partyjni i youtuberzy.
Śląsk modny dla turystów
Trwa kampania z udziałem autorów pięciu blogów o tematyce podróżniczej, koncentrujących się na wycieczkach po zielonych i poprzemysłowych zakątkach województwa śląskiego, oraz osobistości ze świata sportu, muzyki, kultury i nauki. W ten sposób Śląska Organizacja Turystyczna promuje region.
Trudne warunki pod ziemią - w tych kopalniach było najgorzej
W minionym roku Jastrzębska Spółka Węglowa wyprodukowała 13,75 mln t węgla, czyli mniej o 4,4 proc. niż w 2020 roku. Powodem były trudne warunki górniczo-geologiczne, z którymi borykały się wszystkie zakłady spółki. Jednak najgorzej było w kopalni Borynia -Zofiówka, Pniówek oraz Budryk.
Masówki w kopalniach i apel o udział w strajku
W trzech kopalniach Polskiej Grupy Górniczej: Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła i Wujek, zorganizowano we wtorek tzw. masówki, podczas których związkowcy z Sierpnia'80 przekonywali górników m.in. do udziału w zaplanowanym na 17 lutego strajku ostrzegawczym i referendum strajkowym 25 lutego.
Strona 1 z 366