Suszec: JSW inwestuje w nowoczesne centrum produkcyjno-remontowe
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Na terenie Gminy Suszec ma powstać nowoczesne centrum produkcyjno-remontowe grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pierwsze prorozwojowe inwestycje o wartości ok. 60 mln zł przyniosą korzyści finansowe zarówno Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Jastrzębskim Zakładom Remontowym, jak i gminie - poinformowała spółka w piątek, 15 grudnia.
- W przedsięwzięciu zagospodarowania terenów pogórniczych uczestniczyć mają również JSW Innowacje wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa. Ich zadanie będzie polegało na przygotowaniu kolejnych projektów wykorzystujących potencjał gminy oraz infrastrukturę byłej kopalni Krupiński. Przedstawiciele JZR oraz JSW zaprezentowali ten ambitny plan na spotkaniu z wójtem i radą gminy Suszec, które odbyło się 14 grudnia 2017 r. w Suszcu - mówi portalowi nettg.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW.
Rozwój Jastrzębskich Zakładów Remontowych w Grupie Kapitałowej JSW pozwoli zoptymalizować dostawy wybranych produktów niezbędnych do bieżącej działalności kopalń niezależnie od cykli koniunkturalnych zachodzących w gospodarce.
Praca dla kilkuset osób przy produkcji
Początek prac inwestycyjnych w Suszcu zaplanowano na pierwszą połowę 2018 r. W ostatnim kwartale przyszłego roku rozpoczną się przyjęcia nowych pracowników do suszeckiego centrum. Pierwsze elementy tras przenośników ścianowych, rurociągów, szyny jezdne oraz krążniki do przenośników taśmowych mają zjechać z linii produkcyjnych już na początku 2019 r.
– Dostarczanie do JSW gotowych produktów wytwarzanych przez tzw. własne zasoby JZR zagwarantuje spółce ich dostępność oraz wysoką jakość w najkorzystniejszej, rynkowej cenie – zapewnia Rafał Rychter, prezes Jastrzębskich Zakładów Remontowych.
- Inwestycja przyczyni się do modernizacji i unifikacji stosowanych w JSW maszyn i urządzeń górniczych, poprawiając dostęp do innowacyjnych rozwiązań - dodaje.
Główne wydatki zostaną poniesione na modernizację i budowę nowych hal produkcyjnych, a także na zakup nowoczesnego parku maszynowego.W samych JZR zatrudnienie znajdzie ok. 150 osób, głównie spawacze. Kolejne miejsca pracy powstaną u poddostawców oraz podwykonawców.
Gminy nie zostawiono samej sobie
– Gmina Suszec, tak jak obiecywaliśmy przekazując kopalnię Krupiński do SRK, nie została pozostawiona sama sobie. Dzięki planowanym przez JSW inwestycjom powstaną tu nowe miejsca pracy, wzrośnie potencjał regionu i, co ważne, nadal będą wpływały na konto gminy podatki, na przykład od nieruchomości. Inwestycja realizowana przez JZR to dopiero początek. Mamy kolejne ambitne plany, które są w trakcie opracowywania przez JSW Innowacje oraz GIG - podkreśla prezes JSW Daniel Ozon i dodaje:
- Na rozwoju Jastrzębskich Zakładów Remontowych skorzystają wszystkie zaangażowane strony. JZR ugruntuje wysoką pozycję na rynku m.in. dzięki zwiększeniu specjalizacji i unowocześnieniu technologii. JSW zyska łatwiejszy i szybszy dostęp do nowych produktów, ograniczy postoje produkcyjne i monopolizację rynku oraz zoptymalizuje koszty, a to przyczyni się do wzrostu wartości grupy kapitałowej.
Na zakończenie spotkania w Suszcu doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy zarządem JSW i władzami gminy Suszec, w którym obie strony zobowiązały się do współpracy w zakresie uregulowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy.
– Chciałbym, aby współpraca Jastrzębskiej Spółki Węglowej z gminą Suszec przyczyniła się do poprawy warunków życia jej mieszkańców i stanowiła przykład wspólnej dbałości o środowisko naturalne oraz współpracy górniczego przedsiębiorcy z samorządem – powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.
źródło: nettg.pl, autor: WIG, fot.: JSW