Niech będzie bezpieczniej
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
28 stycznia 2011 roku organizacje związkowe działające w Kompanii Węglowej S.A. w składzie:
- Związku Zawodowego „KADRA”
- Zakładowej Komisji Koordynacyjnej Związku Zawodowego Górników w Polsce
- Zakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”
- Komisji Zakładowej Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”
- Związek Zawodowy Pracowników Dołowych, Zakładowa Komisja Koordynująca ZZPD
- Zakładowej Komisji Koordynacyjnej Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce
- Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej Związku Zawodowego Pracowników Zakładu Przeróbki Mechanicznej w Polsce „Przeróbka”
- Związku Zawodowego „Kontra”
- Związku Zakładowego Jedności Górniczej
- Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej ZZ Maszynistów Wyciągowych
zgłosiły postulat o dokonanie korekty w planie techniczno-ruchowym, który obejmuje całą Kompanię Węglową.
Zmiana dotyczyła działań personalnych, a dokładniej rozpoczęcia zatrudniania nowych pracowników. Jako, że w 2011 Kompania planuje obniżenie zatrudnienia o 2566 osób, a plan jest porównywalny do poprzedniego wyżej wymienione związki upominają się o odpowiednią liczbę pracowników, by poszczególna komórka Kompanii mogła sprostać wymaganiom.
Wielokrotnie zwracano uwagę na braki kadrowe m.in. w oddziałach wydobywczych i przygotowawczych, które głównie są odpowiedzialne za zadania uwzględnione w planach techniczno-ruchowych. Zwiększenie zatrudnienia w tych oddziałach przełoży się na efektywniejsze wyniki.
Kolejną kwestią poruszoną przez związki jest problem bezpieczeństwa w podziemnych zakładach górniczych. Na pogorszenie się stanu bezpieczeństwa zwracał uwagę Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w związku z wypadkami śmiertelnymi w ostatnim okresie. Niewątpliwie istnieje ścisłe powiązanie między liczbą zatrudnianych pracowników, a bezpieczeństwem wykonywanej pracy. Zadanie, które wymaga zatrudnienia pięciu osób nie zostanie wykonane podług szczegółowych i określonych zasad bezpieczeństwa, jeśli do zadania zostanie skierowanych trzech pracowników. Pamiętać należy, ze najczęstszym powodem wypadków jest pośpiech i nieuwaga, dlatego dbać należy o odpowiednią liczbę pracowników według poleconych im zadań, by uniknąć zdarzeń niepożądanych, do których niewątpliwie należy wypadek w pracy. W tym miejscu koło się zamyka, dlatego, że niska liczba pracowników nie pozwala na obłożenie robót odpowiednią liczbą pracowników.
Wobec powyższego, dbając o stan bezpieczeństwa na stanowiskach pracy, związki zwracają się do Kompanii Węglowej o rozważenie rozpoczęcia procedury przyjęć pracowników do kopalń KW S.A. Praca górnika należy do niebezpiecznych i troska o zmniejszenie zagrożeń powinna stać naczelną ideą.
Mateusz Strużek