28 stycznia 2011 roku organizacje związkowe działające w Kompanii Węglowej S.A. w składzie:

  1. Związku Zawodowego „KADRA”
  2. Zakładowej Komisji Koordynacyjnej Związku Zawodowego Górników w Polsce
  3. Zakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”
  4. Komisji Zakładowej Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”
  5. Związek Zawodowy Pracowników Dołowych, Zakładowa Komisja Koordynująca ZZPD
  6. Zakładowej Komisji Koordynacyjnej Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce
  7. Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej Związku Zawodowego Pracowników Zakładu Przeróbki Mechanicznej w Polsce „Przeróbka”
  8. Związku Zawodowego „Kontra”
  9. Związku Zakładowego Jedności Górniczej
  10. Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej ZZ Maszynistów Wyciągowych

zgłosiły postulat o dokonanie korekty w planie techniczno-ruchowym, który obejmuje całą Kompanię Węglową.

Zmiana dotyczyła działań personalnych, a dokładniej rozpoczęcia zatrudniania nowych pracowników. Jako, że w 2011 Kompania planuje obniżenie zatrudnienia o 2566 osób, a plan  jest porównywalny do poprzedniego wyżej wymienione związki upominają się o odpowiednią liczbę pracowników, by poszczególna komórka Kompanii mogła sprostać wymaganiom.

Wielokrotnie zwracano uwagę na braki kadrowe m.in. w oddziałach wydobywczych i przygotowawczych, które głównie są odpowiedzialne za zadania uwzględnione w planach techniczno-ruchowych. Zwiększenie zatrudnienia w tych oddziałach przełoży się na efektywniejsze wyniki.

Kolejną kwestią poruszoną przez związki jest problem bezpieczeństwa w podziemnych zakładach górniczych. Na pogorszenie się stanu bezpieczeństwa zwracał uwagę Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w związku z wypadkami śmiertelnymi w ostatnim okresie. Niewątpliwie istnieje ścisłe powiązanie między liczbą zatrudnianych pracowników, a bezpieczeństwem wykonywanej pracy. Zadanie, które wymaga zatrudnienia pięciu osób nie zostanie wykonane podług szczegółowych i określonych zasad bezpieczeństwa, jeśli do zadania zostanie skierowanych trzech pracowników. Pamiętać należy, ze najczęstszym powodem wypadków jest pośpiech i nieuwaga, dlatego dbać należy o odpowiednią liczbę pracowników według poleconych im zadań, by uniknąć zdarzeń niepożądanych, do których niewątpliwie należy wypadek w pracy. W tym miejscu koło się zamyka, dlatego, że niska liczba pracowników nie pozwala na obłożenie robót odpowiednią liczbą pracowników.

Wobec powyższego, dbając o stan bezpieczeństwa na stanowiskach pracy, związki zwracają się do Kompanii Węglowej o rozważenie rozpoczęcia procedury przyjęć pracowników do kopalń KW S.A. Praca górnika należy do niebezpiecznych i troska o zmniejszenie zagrożeń powinna stać naczelną ideą.

 

Mateusz Strużek

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056