szkołaW dniach od 14 do 17 sierpnia 2014 roku w Zegrzu odbyła się druga edycja Letniej Szkoły „Razem możemy więcej” zorganizowanej przez Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a i Fundacji im. F. Eberta, gdzie członkowie Komisji Młodych Forum Związków Zawodowych, Komisji Młodych OPZZ i Federacji Młodych Socjaldemokratów mieli okazję wymienić swoje poglądy i doświadczenia, a także zdobyć wiedzę na temat możliwości podjęcia wspólnych działań i inicjatyw społecznych. Z ramienia Porozumienia Związków Zawodowych „KADRA” w spotkaniu wzięli udział Wioletta Janoszka, Dariusz Kolorz i Krzysztof Bochnia.

W pierwszym dniu spotkania wszystkie organizacje młodzieżowe przedstawiły swoją aktywność za okres od sierpnia 2013 roku do sierpnia 2014 roku. W imieniu Komisji Młodych FZZ Przewodnicząca Wioletta Janoszka zaprezentowała działalność KM i przedstawiła obszary jej aktywności za wskazany okres.

Pierwszy wykład poświęcony był prywatyzacji i urynkowieniu usług publicznych, który poprowadził dr Dawid Sześciło z Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas tego wykładu przedstawiono i obalono pięć mitów dotyczących prywatyzacji w zakresie wyższej jakości usług, oszczędności, lepszego zarządzania, podmiotowego traktowania obywatela, a także prywatyzacji jako recepty na nieudolne państwo.

Kolejny wykład poświęcony był nordyckiemu systemowi państwa opiekuńczego, gdzie przedstawione zostały rozwiązania stosowane w tych państwach w zakresie dialogu społecznego, gdzie poprzez włączenie reprezentacji interesów pracowniczych do procesów decyzyjnych, zaprocentowało wysokim współczynnikiem zatrudnienia wśród kobiet i mężczyzn, a także małymi rozbieżnościami dochodowymi, co znacząco wzmocniło partnerów społecznych państw nordyckich.

W dalszej części spotkania młodych działaczy w Zegrzu poruszono bardzo ważny temat, który dotyczył ruchów skrajnie prawicowych, a także rasizmu, faszyzmu i neonazizmu w Polsce. Prezentowane przykłady wywołały szokujące wrażenie na większości uczestników.

Ostatni wykład poświęcony był współpracy z mediami, który poprowadził dziennikarz i publicysta Roman Kurkiewicz – były redaktor naczelny „Przekroju”, a w części praktycznej uczestnicy skupili się na temacie związanym z promowaniem wydarzeń na portalach społecznościowych między innymi takich jak: Facebook, czy Twitter.

Na zakończenie uczestnicy wraz z organizatorami podsumowali całość Letniej Szkoły w Zegrzu i wyrazili chęć jej kontynuowania w przyszłym roku.

źródło: kadra.org.pl

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056