Górnicza spółka złożyła wniosek o zwrot składki solidarnościowej
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Jastrzębska Spółka Węglowa wystąpiła w piątek, 11 kwietnia, do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł. Spółka zapłaciła ją w 2023 r. i dopłaciła w 2024 r. jako jedyne przedsiębiorstwo w Polsce.
Wniosek o zwrot zapłaconej w 2023 r. i dopłaconej w 2024 r. składki jest - zdaniem spółki – efektem przeprowadzonej wnikliwej analizy przepisów, które nałożyły na JSW obowiązek odprowadzenia tej daniny.
„W wyniku analizy spółka zidentyfikowała istotne argumenty przemawiające za faktem, iż przepisy na podstawie, których zapłacono tzw. składkę solidarnościową naruszały przepisy Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej na wielu płaszczyznach, w szczególności w zakresie zakazu wprowadzania przepisów o charakterze retroaktywnym, prawa własności, zasady powszechności, równości i sprawiedliwości opodatkowania oraz zasady równości wobec prawa” - podaje JSW.
JSW tłumaczy, że środki realizujące obowiązek zapłaty składki zostały wprowadzone niemal rok po przyjęciu rozporządzenia Rady UE i niemal 9 miesięcy po upływie terminu daty krańcowej ustawy nowelizującej. Polski ustawodawca nie uwzględnił kryterium minimum 75% przychodów z wydobycia/sprzedaży węgla kamiennego jako przesłanki kwalifikacji podmiotu zobowiązanego do wpłaty składki solidarnościowej.
JSW była jedynym podmiotem w Polsce zobowiązanym do zapłaty składki solidarnościowej, której naliczenie i zapłata skutkowało podwójnym obciążeniem dochodu spółki za 2022 rok - najpierw 19% podatkiem CIT , a dodatkowo 25% składką solidarnościową. Zapłata składki solidarnościowej znacząco zwiększyła obciążenia publicznoprawne dochodu JSW za 2022 rok.
źródło: nettg.pl, autor: MOKR, fot.: Katarzyna Zaremba-Majcher