Wstrząs w ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
W ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek w środę, 4 września, ok. godz. 21.30 wystąpił wstrząs. Jak podały służby prasowe Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, doszło do niego na poziomie 900 w pokładzie 510.
Po tym zdarzeniu 11 górników trafiło do szpitali. Siedmiu już wypisano do domu. Jak podała spółka, życiu pozostałych nie zagraża niebezpieczeństwo.
Na chwilę obecną roboty na ścianie, na której doszło do wstrząsu, zostały wstrzymane do czasu przeprowadzenia wizji lokalnej. W pozostałych obszarach kopalnia pracuje normalnie - czytamy w mediach społecznościowych PGG.
Kopalnia Węgla Kamiennego Murcki – Staszic istnieje od 1 stycznia 2010 r.
Pierwsze wzmianki o wydobywaniu węgla kamiennego na tzw. Wzgórzu Murckowskim sięgają roku 1657. Węgiel wydobywano wtedy metodą odkrywkową. Powstanie zakładu górniczego i rozpoczęcie wydobycia sposobem podziemnym datuje się na rok 1769. Pierwsza nazwa kopalni to Błogosławieństwo Emanuela (Emanuelssegen). W okresie międzywojennym na murckowskich terenach wydobywczych istniały dwie kopalnie: Książe –Maria w Murckach i Boże Dary w Kostuchnie. W roku 1976 obie kopalnie połączono w jeden zakład górniczy Murcki.
Kopalnia Staszic powstała w roku 1964 i jest z kolei jedną z najmłodszych w polskim górnictwie. W roku 1993 obydwie kopalnie weszły w skład Katowickiego Holdingu Węglowego, a obecnie stanowią jeden zakład górniczy. Dzienne wydobycie kopalni to średnio 23 000 ton. Zasoby węgla nowej kopalni szacowane są na około 50 lat wydobycia.
Oddział KWK Staszic-Wujek ruch Murcki-Staszic prowadzi eksploatację w granicach obszaru górniczego Giszowiec I oraz Murcki I o powierzchni około 39 km kw.
Kopalnia Wujek rozpoczęła działalność w 1899 r. w wyniku połączenia kilku niedużych pól wydobywczych pod terenami Załęskiej Hałdy, gminy Brynów i lasu stanowiącego dziś Park Kościuszki. Swą nazwę, w brzmieniu niemieckim – Oheim, kopalnia zawdzięcza nazwie pola na którego terenie rozpoczęto drążenie szybu wydobywczego. Nazwę polską - Wujek – nadano kopalni w 1922 r. po przyłączeniu tego obszaru do Polski.
W 2005 r. kopalnia połączyła się z kopalnią Śląsk w Rudzie Śląskiej tworząc Wujek – Śląsk a w 2021 roku z kopalnią Murcki – Staszic tworząc Staszic – Wujek.
Oddział KWK Staszic-Wujek ruch Wujek prowadzi działalność w granicach obszaru górniczego Brynów oraz Stara Ligota I o powierzchni około 11,58 km kw.
źródło: nettg.pl, autor: MD, fot.: Maciej Dorosiński