jankowice gornicy3 galPrzedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce zwrócili się do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej z ponownym wnioskiem dotyczącym pilnego zwołania posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Przedstawiciele ZZG przesłali pismo w tej sprawie do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej 10 kwietnia. Jak przypominają na wstępie, to już kolejny wniosek w tej sprawie.

„Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce, w ślad za naszym, pozostającym bez odpowiedzi, wnioskiem z dnia 9 lutego 2024r. ponownie wnosi o pilne zwołanie posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników” – czytamy w piśmie podpisanym przez wiceprzewodniczących ZZGwP Sebastiana Czogałę oraz Arkadiusza Siekańca.

„Pani Minister, problemy z jakimi mierzy się branża górnicza, powinny zostać omówione w gronie członków Zespołu Trójstronnego, którzy reprezentują wszystkich interesariuszy procesu transformacji. Osobne spotkania przedstawicieli Rządu z poszczególnymi związkami zawodowymi, bez obecności pozostałych stron, nie zastąpią dyskusji na forum tej instytucji dialogu społecznego. Wnosimy też o (adekwatną do aktualnego podziału kompetencji w Rządzie RP) obecność na posiedzeniu Zespołu przedstawicieli poszczególnych ministerstw reprezentujących Stronę Rządową” – piszą dalej związkowcy.

„Przypominamy, że Zespół Trójstronny został powołany w celu prowadzenia "dialogu sektorowego prowadzonego dla godzenia interesów stron i zachowania pokoju społecznego" – kończą.

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników to najstarszy zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w 2018 r.

Jego celem jest kontynuowanie trójstronnego dialogu sektorowego prowadzonego dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa węgla kamiennego – dla zachowania pokoju społecznego. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w sprawach związanych z realizacją celów Zespołu.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Jarosław Galusek/ARC