bielszowice md 5Jak argumentują w piśmie do związków zawodowych przedstawiciele zarządu Polskiej Grupy Górniczej (PGG), decyzja o zmianie wskaźnika wzrostu przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń nie należy jedynie do zarządu spółki. To odpowiedź na wcześniejszy apel związków, które domagają się rozpoczęcia negocjacji płacowych.

Pismo w tej sprawie do pięciu największych central związkowych przesłali w poniedziałek, 26 lutego, wiceprezes zarządu ds. finansowych Andrzej Paniczek oraz wiceprezes zarządu ds. produkcji Rajmund Horst.

„W odpowiedzi na pismo z dnia 9.02.2024 r. dotyczące wzrostu wynagrodzeń na 2024 r. oraz w nawiązaniu do spotkania z Zarządem PGG S.A., które odbyło się w tej sprawie w dniu 22.02.2024 r. informujemy, że wskaźnik wzrostu przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w roku 2024 został określony w Umowie Społecznej na poziomie 3,4 proc.” - napisali wiceprezesi PGG.

„Zmiana wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na wyższy niż 3,4 proc. wymaga zmiany zapisów Umowy Społecznej, której stronami są: Strona Rządowa, Związki Zawodowe, gminy górnicze i Zarządy spółek węglowych” – napisali dalej.

„W związku z powyższym decyzja o zmianie wskaźnika nie leży tylko w gestii Zarządu PGG S.A.” - zakończyli.

Przypomnijmy, że w piątek, 9 lutego, największe związki zawodowe z PGG wysłały do zarządu spółki pismo, w którym domagają się rozpoczęcia rozmów płacowych. Pismo wystosowali przedstawiciele tzw. Zespołu Monitorującego, który skupia pięć największych związków działających w spółce - NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Kadra Górnictwo, związku Sierpień 80 oraz Związku Zawodowego Pracowników Dołowych), przypominając zapisy zawarte w aneksie do umowy społecznej.

„Związki Zawodowe będące członkami Zespołu Monitorującego w Polskiej Grupie Górniczej S.A. domagają się realizacji przez Zarząd zapisów Umowy Społecznej z dnia 28 maja 2021 roku w szczególności zapisów Aneksu nr 1 z dnia 18 maja 2021 roku. Z treści Aneksu nr 1 wynika, że w razie zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, wynikających przede wszystkim z poziomu inflacji, strony podejmą negocjacje wskaźnika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku 2024 i 2025” – napisali związkowcy z PGG.

„Przypominamy, że strona Umowy Społecznej oraz Aneksu nr 1 jest między innymi PGG S.A. Według naszej oceny poziom inflacji znacznie przekroczy założenia przy których ustalano poziom wzrostu wynagrodzeń o 3,4 proc. Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń na poziomie wynikającym z zasad zastosowanych w 2023 roku” – czytamy dalej w piśmie.

Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węglowa. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła, a na koniec 2022 roku spółka zatrudniała łącznie 36 800 osób.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Maciej Dorosińki

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056