Odchodzący rząd chce pomóc PGG. Czy nie za późno?
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Odchodzący rząd przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Chce przyjąć projekt zawieszenia spłat przez Polską Grupę Górniczą zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju do końca roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Autorem projektu jest Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych. Czy uda się przeprowadzić tę regulację?
- Agresja na Ukrainę oraz kryzys energetyczny w Unii Europejskiej spowodowały, że w 2022 r. doszło do znaczących wzrostów cen węgla kamiennego na rynku światowym oraz wzrostu zapotrzebowania na węgiel kamienny. Wydarzenia te były konsekwencją wprowadzenia embarga na węgiel rosyjski i drastycznych wzrostów cen gazu. Skutki wyżej wymienionych negatywnych zjawisk odczuwane są do chwili obecnej w całej gospodarce, w tym również w sektorze górnictwa węgla kamiennego - czytamy w projekcie.
I dalej: - Mając na uwadze wydarzenia 2022 r. (wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny), Ministerstwo Aktywów Państwowych rozpoczęło prace nad przygotowywaniem aktualizacji wniosku notyfikacyjnego Nowego Systemu Wsparcia dla sektora górnictwa węgla kamiennego, który był jednym z elementów podpisanej w dniu 25 maja 2021 r. Umowy Społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego. W konsekwencji przedłużający się proces notyfikacyjny Nowego Systemu Wsparcia prowadzi do konieczności zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego m.in. w zakresie wydłużenia terminu zawieszenia spłat przez Polską Grupę Górniczą S.A. zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju do 31.12.2025 r.
Z uwagi na „sezonowość” generowania przychodów przez spółki (wyższa sprzedaż w okresie jesienno-zimowym), a co za tym idzie „sezonowość” zysku do opodatkowania autor projektu ustawy proponuje zwolnić podmioty objęte Nowym Systemem Wsparcia z obowiązku wpłaty do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (tzw. CIT) co pozwoli zachować płynność finansową przez te spółki.
W projekcie proponuje się, po pierwsze - wydłużenie terminu zawieszenia spłaty zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) dla dużych firm do 31.12.2025 r.; po drugie - zwolnienie podmiotów objętych Nowym Systemem Wsparcia z obowiązku wpłaty do Urzędu Skarbowego (US) zaliczek na podatek od dochodów osób prawnych (tzw. CIT), a uregulowanie należnego podatku realizowane będzie przez podmioty zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. do końca 3. miesiąca następnego roku.
Te zmiany w prawie są bardzo potrzebne spółce i jej pracownikom. Pytanie tylko dlaczego ta próba podejmowana jest tak późno i dlaczego nie zrobiono tego przed wyborami?
źródło: nettg.pl, autor: AMC