W centrali PGG odbyły się warsztaty z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Wiadomości
Biuro BHP Polskiej Grupy Górniczej w poniedziałek, 24 kwietnia, zorganizowało Dzień Bezpieczeństwa, czyli warsztaty dla pracowników centrali spółki z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także symulacji pożaru, projekcji rozprzestrzeniania się dymu i ewakuacji w goglach VR - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe PGG. Dobrowolne szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. W ich ramach wykorzystano sprzęt i urządzenia, którymi dysponuje Biuro BHP, pozyskane m.in. z funduszu prewencyjnego PZU.
- To pomysł Marka Pawełczyka z naszego biura, który zaproponował, by zorganizować taki Dzień Bezpieczeństwa w centrali z wykorzystaniem tego, czym dysponujemy. Mamy tu fantom z defibrylatorem, aparat do tlenoterapii czy urządzenie kardiotele, które po wykonaniu EKG wysyła dane do centrum telemedycznego, gdzie lekarz interpretuje otrzymany wynik badania i przekazuje badanemu informacje telefonicznie. Pomocne w szkoleniach są także gogle VR, z różnymi scenariuszami, m.in. symulacją pożaru. I jedna pani, której mąż pracuje na stanowisku związanym z przenośnikami taśmowymi, doskonale sobie tutaj poradziła, pewnie z mężem na ten temat w domu dużo rozmawia – powiedział dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Grzegorz Ochman.
- To szkolenie praktyczne, którego celem jest podniesienie wiedzy, umiejętności i świadomości. Pracownicy zapoznali się ze sprzętem. Niektóre osoby dowiedziały się o możliwości wykonania EKG w miejscu pracy – przyznał główny specjalista, koordynator z Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Marek Pawełczyk.
- To ważne, że wszyscy, którzy dzisiaj tutaj przyszli, nie czuli się skrępowani. Dzień Bezpieczeństwa nie kończył się żadnym egzaminem, więc pracownicy podeszli do tego na luzie. Przyszli tu z kolegą, koleżanką z działu. Okazywało się, że dla wielu osób na przykład resuscytacja to ogromny wysiłek. Dobrze, że poćwiczyli. Bo wszyscy słuchamy na temat pierwszej pomocy, jesteśmy szkoleni i wydaje się, że wiemy, ale okazuje się, że wielu z nas brakuje tej części praktycznej, a ona jest ważna – dodaje główny specjalista i koordynator z Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Dariusz Delong.
W ramach warsztatów został zaprezentowany automatyczny defibrylator zewnętrzny AED, który analizuje rytm serca i zapewnia szybką pomoc. Co istotne, pomocy przy jego użyciu mogą udzielić nawet osoby bez przeszkolenia medycznego. W centrali PGG takie urządzenie jest zamontowane przy wejściu głównym.
Przedstawiciele Biura BHP podkreślają, że dla nich to też było cenne doświadczenie i zapowiadają, że Dzień Bezpieczeństwa będą chcieli powtórzyć.
źródło: nettg.pl, autor: MD, fot.: PGG