Minął niespełna miesiąc odkąd Polska Grupa Górnicza rozszerzyła ofertę sprzedaży węgla luzem dla klientów indywidualnych. Mimo że linie produkcyjne osiągnęły maksymalny poziom pracy, spółka obserwuje stale rosnący popyt na węgiel - poinformowała PGG w komunikacie w piątek, 8 kwietnia.

Jak przypominają przedstawiciele PGG, program skierowany jest wyłącznie do klientów indywidualnych, ogrzewających swoje gospodarstwa domowe węglem. Mogą oni zamówić jednorazowo 5 t jednego sortymentu luzem z jednego składu raz na 12 miesięcy. W przypadku węgli konfekcjonowanych limit wynosi 2 t raz na dobę i w sumie 5 t w ciągu roku.

„Wykorzystując własne kanały dystrybucji i stworzone narzędzia elektroniczne spółka nieustannie rozszerza ofertę sprzedaży oraz kontynuuje sprzedaż zarówno ekogroszku, jak i węgla luzem z pomocą e-sklepu tak, aby sprostać oczekiwaniom klientów. Finalnie w ofercie sklepu dostępny będzie węgiel z tych kopalń, gdzie prowadzona jest sprzedaż za gotówkę. Od początku sprzedaży węgla luzem dostępnego w kopalniach PGG S.A. obsłużyliśmy już 8 548 klientów, którzy zamówili 42 740 ton węgla!” - napisano w komunikacie spółki.

„Polska Grupa Górnicza S.A. każdego roku zmienia strukturę wydobycia węgla i w porównaniu z latami ubiegłymi zwiększa produkcję ekogroszków, dostosowując swoją ofertę do wymagań kotłów węglowych w zakresie uziarnienia i jakości. Obecnie jednak sytuacja na rynku wpływa na deficyt wielu towarów, także węgla. Problem z dostępnością zwłaszcza ekogroszków w sklepie internetowym PGG wynika z atrakcyjnej ceny produktu na tle konkurencji. Co za tym idzie? - Generacja ogromnego zainteresowania. Towar dodawany jest na „półki” sklepowe regularnie, w miarę możliwości produkcyjnych zakładu. Ekogroszki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, wyprzedają się natychmiast po dodaniu" - czytamy w komunikacie.

"W odpowiedzi na problem dostępności węgla oraz konieczność ochrony rynku i konsumentów, PGG S.A. wprowadza do umów zawieranych z autoryzowanymi sprzedawcami m.in. ceny rekomendowane dla sprzedaży węgla dla klientów indywidualnych. Zmiany wprowadzane w umowach z autoryzowanymi sprzedawcami mają na celu przede wszystkim ochronę konsumentów, w tym rzetelne informowanie o warunkach sprzedaży oraz cechach oferowanych produktów. Chodzi tu o zastosowanie w składach węglowych właściwych dla danego produktu oznaczeń nazw i znaków towarowych PGG S.A. PGG S.A. wprowadza także rekomendacje co do określania przez autoryzowanych sprzedawców węgla cen odsprzedaży dla poszczególnych sortymentów węgla, uwzględniających z jednej strony uzyskanie godziwego zarobku przez sprzedawcę a z drugiej ograniczające nieuzasadnione wzrosty cen" - napisała spółka.

Jak wskazują przedstawiciele PGG, problemdeficytu węgla na rynku może zostać spotęgowany z uwagi na wprowadzenie embarga na węgiel importowany z Rosji. To oznacza, że w sumie może zabraknąć nawet 10 mln t surowca dla odbiorców indywidualnych, ciepłownictwa i małego przemysłu.

- Około 6 -7 mln t, którego dzisiaj brakuje zawiera się w ubiegłorocznej redukcji wydobycia w Polskiej Grupie Górniczej - wskazuje Tomasz Rogala, prezes PGG.

„Za wypełnienie luki po rosyjskim węglu w znacznej mierze odpowiedzialna będzie - jako największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w UE - Polska Grupa Górnicza. Spółka już teraz podejmuje wysiłki, aby w miarę możliwości wypełnić węglowe braki, deklarując swoją gotowość do zwiększenia mocy produkcyjnych, o 1 - 1,5 mln ton w najbliższych latach" - wskazują przedstawiciele spółki.

źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056